ALİAĞA’DA AÇILAN ŞİRKET SAYISI, KAPANANLARI İKİYE KATLADI

ALİAĞA’DA AÇILAN ŞİRKET SAYISI, KAPANANLARI İKİYE KATLADI
22.01.2021
  •  A 

 

Türkiye’de ticaret ve sanayi potansiyeli en güçlü ilçelerden biri olan ve rafineri, petrokimya, demir çelik, enerji, liman-lojistik ve gemi söküm gibi stratejik sektörlere ev sahipliği yapan Aliağa, koronavirüs pandemisinin sanayi ve ticarete olan olumsuz etkisine rağmen 2020 yılını oldukça hareketli geçirdi.

Koronavirüs salgınının etkilerini önemli ölçüde hisseden bölge ve ülke ekonomisinin aksine Aliağa’da açılan şirket sayılarında artış yaşanırken, kapanan şirket sayıları da azalış gösterdi. 2020 yılında ilçede açılan firma sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,07 oranında artarken, kapanan firma sayısında ise 2020 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 22,95 oranında azalma oldu.

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, 2020 yılında ALTO’ya 230 şirketin kaydının yapıldığını, 94 firmanın ise kaydının silindiğini ifade etti.

Açılan şirket sayısı 230’a yükseldi

Aliağa iş dünyası olarak salgın nedeniyle zor günler geçirdiğimiz bu dönemde, ülke ve bölge ekonomisine katkı sunmaya devam ettiklerini söyleyen Başkan Ertürk, “2019 yılında ilçemizde toplam 221 şirket kurulmuştu. 2020 yılının aynı döneminde bu rakam yüzde 4,07 düzeyinde artarak 230’a yükseldi. 2020 yılınında kentte kapanan şirket sayısı ise 122’den 94’e geriledi. Böylece kapanan şirket sayısında düşüş oranı yüzde 22,95 oldu. Tüm bunlar gösteriyor ki, sanayicilerimiz bütün olumsuz şartlara rağmen üretim, yeni yatırım, ihracat yapma ve istihdam yaratma isteğini koruyor” dedi.

Yatırımların seyri umutlandırıyor

‘İlçedeki yatırımların seyri, bizleri geleceğe dair daha da umutlandırıyor diyen’ Başkan Ertürk Yatırımcılarımız bu zor dönemde elini taşın altına koyarak üretime, istihdam alanı yaratmaya devam ettiler. Bu noktada ilgili Bakanlıklarımız ve kamu kurumlarımız salgın döneminde yatırımcılarımızın yanında olarak önemli desteklerde bulundular. Yeni üretim ve istihdam alanları oluşturma çabası içerisinde olan tüm müteşebbislerimize Oda olarak desteklerimizi sürdüreceğimizi belirterek kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

  • ALİAĞA’DA AÇILAN ŞİRKET SAYISI, KAPANANLARI İKİYE KATLADI