Aliağa'nın Kültürel Durumu

Aliağa Kültürel yaşamına katkıda bulunan kurumlar her geçen gün artmaktadır. Aliağa'nın bir sanayi ve emek kenti olması örgütlülüğü de beraberinde getirmiştir. İlçedeki kurum ve kuruluşlar çeşitli salon ve merkezlerde kent kültür yaşamına katkıda bulunmaktadır

Kütüphaneler

Belediye Nadir Nadi Kütüphanesi ve İlçe Halk Kütüphanesi önemli kültür-eğitim kurumları olarak hizmetini sürdürmektedir.

Kültür Merkezleri

İlçedeki sosyal ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği; Aliağa Ticaret Odası Seminer ve Fuaye Salonu; TÜPRAŞ Aliağa Halk Eğitimi Merkezi ve Petrol İş Seminer Salonu önemli toplantılara ev sahipliği yapmaktadır. Zeytinli Park içinde bulunan Açıkhava Tiyatrosu da önemli kültürel etkinliklerin gerçekleştirilmesine imkân sağlamaktadır.

Aliağa'da Basın-Yayın

Aliağa'da halen üç matbaa her türlü basım hizmetlerini sürdürmektedir. 01.03.1976 yılında CEM Matbaası sahibi Servet Merla Aliağa EKSPRES Gazetesini yayınlamaya başlamıştır. Gazete ilk beş yılda her gün yayınlanmış ve halen günlük olarak yayınını sürdürmektedir.

Aliağa'da iki yerel gazete günlük; üç yerel gazete de haftalık olarak yayımlanmaktadır.

Aliağa Ekspres Gazetesi:

Sarı Basın kartlı Gazeteci Şahap Avcı tarafından yayımlanmaktadır. İlk olarak 1976 yılında Servet Merla tarafından yayınlanmıştır. Halen yayınını günlük olarak sürmektedir. Gazete, Basın İlan Kurumu üyesidir.

Günaydın Aliağa Gazetesi:

Alfa Press Yayıncılık Ltd Şti tarafından yayımlanmakta olan Gazete yayın hayatına 9 Şubat 2004'de başlamıştır. Gazete yayınını 2009 yılından itibaren "Günaydın Ege" adıyla sürdürmektedir.

Yenivizyon Gazetesi:

Alfa Press Yayıncılık Ltd Şti tarafından yayımlanmakta olan Gazete, haftanın altı günü, günlük olarak yayımlanmaktadır. Yayın hayatına 10 Kasım 2000 tarihinde başlayan gazete, 2001 yılında yayınına ara vermiş, 16 Ekim 2007 yılında yeniden günlük olarak yayımlanmaya başlamıştır.

Ege Hâkimiyet Gazetesi:

10 Mart 2008 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Haftalık olarak Aliağa, Foça, Menemen, Dikili ve Bergama ilçelerinde yayımlanmaktadır.

Poyraz Gazetesi:

Gazeteci Erol Özobut tarafından 2009 yılında yayın hayatına başlamıştır. Haftalık olarak Aliağa, Foça, Menemen, Dikili ve Bergama ilçelerinde yayımlanmaktadır.

Özgürses Gazetesi:

Gazeteci Özgür Gün tarafından 2015 yılında yayınlanan gazete Haftalık olarak Aliağa, Foça, Menemen, Dikili ve Bergama ilçelerinde yayımlanmaktadır.

Özel radyoların yayın hayatına başlamasıyla birlikte 1993 yılından itibaren ilçede Aktif FM ve Sahil FM adlı iki özel radyo yayına başlamıştır.

Aktif Radyo (91.7 FM):

1994 yılında yayına başlamıştır. Aktif Radyo yayıncılığı A.Ş tarafından yayınlanan Radyo, 91.7 frekansından yayın yapmaktadır.

Sahil FM (95.0 FM):

1992'de yayına başlamıştır. Sahil FM Radyo Yayıncılık A.Ş şirketince yayın yapan Radyo,95.0 Frekansından yayınını sürdürmektedir.

Bu yerel yayın kuruluşlarının yanı sıra İlçede bölgesel ve Yaygın basın yayın kuruluşlarının temsilcileri de bulunmaktadır.

Kaynak: Aliağa Ticaret Odası © 2020