Aliağa'ya Ulaşım

Kent ekonomisi içinde ulaşım önemli bir yer tutmaktadır.

Tüm ulaşım olanaklarının (karayolu- tren yolu, hava ve deniz yolu) kullanılabildiği Aliağa, özellikle iskeleleri ile öne çıkmaktadır.

Tüm ulaşım olanaklarına sahip olmasıyla stratejik üstünlüğü öne çıkan İzmir'in Aliağa İlçesi, Karayolu, denizyolu ve demiryolu ağıyla bütün ulaşım ve diğer altyapı imkânlarıyla yatırımcıların ilgi odağı haline gelmiştir.

Aliağa, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve İzmir'in ulaşım sorununu çözen 80 kilometrelik Aliağa-Menderes hızlı banliyö sisteminin hizmete girmesiyle ulaşımda önemli bir avantaja daha sahip olmuştur.

Manisa`dan Yuntdağı üzerinden Karakuzu köyünden geçerek Aliağa`ya gelen yolun revize edilmesiyle Aliağa'da ulaşım imkânlarına yeni katkılar ortaya çıkacaktır. Nemrut İskelelerinin yanında yapımına başlanan Kuzey Ege (Çandarlı) limanına da kolay ulaşım için bu yol büyük önem taşımaktadır.

Nemrut ve Aliağa’da bulunan; Ege Gübre, Batıçim, İzmir Demir Çelik, Ege Çelik, Habaş, TCE EGE, Nemport, Petlim, Tüpraş, Ege Gaz, Total Gaz liman ve iskelelerinin ülke ekonomisine katkısı önemli bir noktadadır. Bu liman ve iskelelerde yılda 50 milyon ton civarı elleçleme yapılmaktadır. Dolayısıyla nakliye sektörü son derece gelişmiş olup, otobüs, tır ve gemi filosu ile yurt içi ve yurt dışı taşımacılık yapılmaktadır.

Aliağa'ya ulaşım