ALTO GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE BELGELENDİRME SINAVLARINA DEVAM EDİYOR

ALTO GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE BELGELENDİRME SINAVLARINA DEVAM EDİYOR
17.10.2019
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kurulan TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri ile birlikte “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” ile mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen “Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5” ve “Emlak Danışmanı Seviye 4” alanlarında mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme hizmetine devam ediyor.

Bu kapsamda Aliağa’da faaliyet gösteren gayrimenkul sektöründeki firma yetkilileri ile çalışanlarının katıldığı sınav, teorik ve uygulamalı olarak iki aşamalı gerçekleştirildi. Yazılı ve uygulamalı sınav sonucunda başarılı olan emlak danışmanları, “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacak.

Belgesi olmayan emlakçılık faaliyetinde bulunamayacak

Taşınmaz Ticareti'ne dair yönetmeliğin 05 Haziran 2018 tarihli 30442 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, yönetmelik gereğince mesleki yeterlilik belgesi olmayanların artık emlak satışı yapamayacaklarını kaydetti.

Emlak ticareti yapanların temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması gerektiğini belirten Başkan Ertürk, "Ayrıca yine ilgili yönetmelik ile işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (seviye 5) veya emlak danışmanı (seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine 05 Aralık 2019 tarihine kadar sahip olmalarının zorunlu hale getirilmiş durumda. İl Ticaret Müdürlükleri artık mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere 'Yetki Belgesi' vermeyecek" dedi.

Mesleki yeterlilik belgesi istisnası

Yönetmelikte bazı istisnalara da yer verildiğini kaydeden Ertürk, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından mezun olanlar ile yönetmeliğin yayımlandığı 05 Haziran 2018 tarihinden önce taşınmaz ticareti yapan, gelir veya kurumlar vergisi kaydı ile meslek odası kaydı bulunan ve halk eğitim merkezleri ya da Milli Eğitim Bakanlığı'nca yetkilendirilen meslek odalarınca verilen eğitim sonucunda taşınmaz ticareti ile ilgili sertifika alanlarda 'MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi' şartı aranmayacağını belirtti.

Sektörde hizmet kalitesi yükselecek

Bugüne kadar 'tehlikeli' ve 'çok tehlikeli' sınıfta yer alan 117 meslekte mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini kaydeden Başkan Ertürk, "Yapılan düzenleme ile emlak sektöründe de mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu gelmiş durumda. Belge zorunluluğuyla ehil olmayan kişiler artık bu mesleği yapamayacaklar. Düzenlemenin sektörde hizmet kalitesinin yükseleceğine inanıyorum. Emlakçılık yapan ve mesleki yeterlilik belgesi kriterlerini karşılamayanlar zaman kaybetmeden Odamızın Eğitim Biriminden gerekli bilgileri alabilir" diye konuştu.

  • ALTO GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE BELGELENDİRME SINAVLARINA DEVAM EDİYOR