SAKA’DAN İRANLI İŞADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

SAKA’DAN İRANLI İŞADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI
03.08.2016
  •  A 

İran’ın Ankara Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard, İran Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Hamid Zadboom, İran’ın İzmir Fahri Ticaret Müsteşarı Emir Ensari ve İzmir de ticaret yapan sektör temsilcilerinin katılımı ile Menemen Ticaret Odası’nda İran yatırımları hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Aliağa’daki kimya firmalarıyla ticaret yapmak isteyen İranlı firmaların bulunduğunu; İranlı işadamlarına Aliağa’da yapmayı düşündükleri veya planladıkları yatırımlar konusunda ALTO olarak gerekli yardımlarda bulunabileceklerini söyledi.

Toplantı çerçevesinde İran Ankara Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard ve İran Ticaret Ataşesi Hamid Zadboom, İran’daki ambargoların kaldırılması sonrasında İran’daki durum ve Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkilerdeki son gelişmeler hakkında bilgilendirme yaptı ve İran ile iş yapmak isteyen üyelerin sorularını yanıtladı.

Büyükelçi Mohammad Ebrahim Taherian Fard, " İki ülkenin ekonomileri birbirini tamamlayan ekonomilerdir" "Kazan-Kazan Formülüyle hareket edilmelidir" "İki ülkenin farklı güçlü meziyetleri vardır" " İşbirliği yapmak isteyen bizimle irtibata geçsin" dedi.

İran Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Hamid Zadboom, "İki ülkenin de ticari hacmi potansiyellerine göre çok düşük artırılmalı.” dedi.

Konuşmasında İran’la ticaretin geliştirilmesine yönelik, geleceğe dönük ve sürdürülebilir çalışmaların organize edilmesinin ve bu yönde adımlar atılmasının önemine vurgu yapan Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, “İran’a uygulanan yaptırımlar nedeniyle iki ülke arasındaki ticaret fazla gelişmedi. Ambargonun kalkmasıyla İran’ın dünya ekonomisine tekrardan entegre olmasının hiç şüphesiz olumlu etkilerini göreceğiz. Çünkü İran, Türkiye’nin önemli bir ticari partneri. Tabi ticaretin geliştirilmesi noktasında istenilen seviyeye kolay gelinmiyor, ama zamanla arzu edilen ticaret hacmine ulaşacağımızı düşünüyorum. Yeni süreçte Türkiye-İran arasındaki ticaret hacmi, ekonomik işbirlikleri ve yatırımlar artacaktır. İki ülke arasındaki ortak ticari fırsatlar düşünüldüğünde bu potansiyeli daha da büyütmek mümkün. Aliağa'da organize sanayi bölgesi, petrokimya, liman-lojistik, demir-çelik, gemi geri dönüşüm ve enerji sektörlerinde yerli ve yabancı pek çok yatırımcı bulunuyor. Aliağa’daki kimya firmalarıyla ticaret yapmak isteyen İranlı firmalarda bulunuyor. İranlı işadamlarına Aliağa’da yapmayı düşündükleri veya planladıkları yatırımlar konusunda ALTO olarak gerekli yardımlarda bulunabiliriz” dedi.