TÜRK EXİMBANK ALİAĞADA KREDİ VE TEŞVİKLERİNİ ANLATTI

TÜRK EXİMBANK ALİAĞADA KREDİ VE TEŞVİKLERİNİ ANLATTI
19.10.2015
  •  A 

Aliağa‘nın ihracatçı firmaları Türk Eximbank kredileri ve ihracat teşvikleri hakkında bilgilendirildi. İzmir Şube Müdür Yardımcısı Mahfuz Doğu, Aliağa’nın ihracattaki başarısına vurgu yaparak İzmir’in, İstanbul’dan sonra Eximbank kredilerinden en çok yararlanan il olduğunu açıkladı.

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) ile Türk Eximbank işbirliğinde, İhracat Kredileri ve Teşvikleri' hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda katılımcılara yönelik bilgilendirmelerde bulunan Türk Eximbank İzmir Şube Müdür Yardımcısı Mahfuz Doğu, ülke genelindeki ihracatçı firmalara 2014 yılında 32 milyar dolarlık destek verdiklerini, 2015’te bu rakamı 34 milyar dolara çıkarmak istediklerini kaydederek, “Vereceğimiz, teşvik ve kredilerle bu rakamları daha da yukarıya taşımayı hedefliyoruz. İzmir, Eximbank kredilerini kullanmada İstanbul’dan sonra ikinci il oldu” dedi.

Toplantıda konuşan Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, “Türkiye’de ihracatın gelişimine yönelik birçok destek bulunmakta.  Eskiden bu kredi ve teşviklere ulaşım zordu. Şimdi bu tür destekleri veren kurumlar, program dahilinde sürekli bilgilendirme toplantıları düzenliyorlar. Üyelerimizin de bu toplantılara katılımda bulunmalarını ve bu desteklerden daha fazla faydalanmalarını istiyoruz” dedi.

HEDEF İHRACATIN GELİŞTİRİLMESİ

Türk Eximbank’ın, 1987 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Devlet Yatırım Bankası Türk Eximbank’a dönüştürüldüğünü belirterek sözlerine başlayan Doğu, temel amaçlarının, ihracatın geliştirilmesi, ihraç edilen mal ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılması, ihracatçıların uluslararası ticarette paylarının artırılması ve girişimlerinin desteklenmesi, ihracatçılar, yurt dışında faaliyet gösteren müteahhitler ve yatırımcılara uluslararası piyasalarda rekabet gücü ve güvence kazandırılması, yurt dışında yapılacak yatırımlar ile ihracat amaçlı yatırım mallarının üretim ve satışının desteklenmesi ve teşviki olduğunu belirtti. Eximbank’ın hizmetlerinden kısaca bahseden Doğu, İhracat Kredi Sigortası ile ihracatçıların mal ve hizmet ihracından doğan alacaklarını ticari ve politik risklere karşı teminat altına alındığını dile getirdi.

32 MİLYAR DOLARLIK DESTEK

Türk Eximbank’ın diğer hizmetlerinin ise sevk öncesi ihracat kredileri, Reeskont kredileri, yatırım amaçlı ihracat kredileri gibi çeşitli hizmetler verdiklerini ifade eden Doğu: “Eximbank’ın 2014 yılında nakdi desteğinin 20 milyar dolar, sigortalar dahil edildiğinde ise 32 milyar dolara ulaştı. 2015 yılında ise bu rakamı 34 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz. Aliağa’da Eximbank kredilerini kullanan ihracatçı firmalar bulunuyor ama ve bunların sayısının artmasını bekliyoruz. Hem kredi hem de sigorta işlemlerini bir arada gerçekleştiriyoruz. 1 yıl geri ödemesiz 5 yıl, 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl ödemeli olmak üzere 25 kredi programımız var. İhracata göre vade 10 yıla kadar yükselebiliyor” dedi.

Doğu, toplantı sonunda katılımcıların sorularını cevaplandırarak, Türk Eximbank’ın işletmelere destek vermeye hazır olduğunu ifade etti.