100 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNE ALİAĞA İMZASI

100 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNE ALİAĞA İMZASI
16.06.2023
  •  A 

 

- 100 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNE ALİAĞA İMZASI

- ERTÜRK, İLK 100’DE YER ALAN ALİAĞALI FİRMALARI KUTLADI

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından, geleneksel olarak her yıl yayınlanan “Üretimden Satışlar” kriterine göre 100 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022 yılı listesi açıklandı. 100 büyük firma sıralamasında Aliağa’da faaliyet gösteren STAR Rafineri, Tüpraş ve Petkim geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ilk üçte yer aldı.

Elleçlenen yük miktarı bakımından ve limanlara gelen gemi sayısı bakımından Türkiye’nin ikinci yoğun limanına sahip olan, ayrıca 2022 yılında 37,3 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşarak Ege Bölgesi’nin dünyaya açılan kapısı konumunda olan Aliağa, EBSO tarafından bu yıl 41. kez açıklanan üretimden satışlara göre 100 büyük sanayi kuruluşu listesine 20 firma ile girerek büyük bir gurur daha yaşadı.

Başkan Ertürk’ten listeye giren firmalara tebrik

EBSO’nun ‘2022 Yılı Üretimden Satışlarına Göre 100 Büyük Sanayi Kuruluşu’ araştırması ile ilgili değerlendirme yapan Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, listede yer alan Aliağalı 20 firmayı kutlayarak başarılarının devamını diledi.

Başkan Ömer Ertürk, “Bu gururu bizlere yaşatan, şehrimizin ticari anlayışını, azmini ve üretkenliğini örnek kılan, ülke ekonomimize büyük katkı sağlayan tüm iş insanlarımızı ve ekip arkadaşlarını yürekten tebrik ediyorum.” diyerek şunları kaydetti:

“Küresel ekonomi ve ülke ekonomisinde yaşanan birçok olumsuzlukla mücadele edilen bir süreç yaşıyoruz. Firmalarımızın bu mevcut duruma rağmen gösterdikleri başarı gerçekten takdire şayan. Bu performans bize gösteriyor ki; iş dünyamız, böylesi zorlu bir süreçte de üretme ve istihdam yaratma gayretinde. Gösterilen gayretin daha da güzel sonuçlar doğurması ve ülke ekonomisine yüksek katkı sunabilmesi için reel ekonomi politikaları ve öngörülebilirlik büyük önem arz ediyor. Ekonomik öngörülebilirliğin yükselmesi daha çok yatırım, daha çok istihdam ve bu listelerde yer alabilecek güçte firmalarımızın çoğalması demektir.”

Ertürk: ‘Aliağa Ekonomide Ege Bölgesi’nin ve Türkiye’nin Göz Bebeği Konumunda’

Aliağa’nın, mevcut üretim gücü ve ortaya koyduğu potansiyeli ile Türkiye’nin ulusal ölçekte ortaya koyduğu hedeflerine en çok katkı yapacak şehirlerin başında olduğunu ifade eden Başkan Ertürk, “Aliağa mevcut ekonomik ve jeostratejik potansiyeli ile Ege Bölgesi’nde istihdamın, üretimin ve ticaretin merkezi konumunda. Bölgemizdeki petrol ve petro kimya endüstrisi, enerji üretimi ve ulusal enerji kapasitesi, demir çelik sektöründeki öncülüğü, organize sanayi bölgesi, ülkemizin doğalgazdaki sigortası olan LNG tesisleri, gemi söküm, liman ve lojistik yatırımları ile Aliağa, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayan bölgelerin başında geliyor. Aliağa bölge olarak büyük bir yatırım sürecinde ve bu süreç önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek. Kısacası sanayisiyle, ticaretiyle ve üretimiyle Ege Bölgesi’nin ve Türkiye’nin göz bebeği konumunda. Bu başarının gerçekleşmesinde büyük pay sahibi olan; üretimleri, satışları ve istihdamlarıyla gurur duyduğumuz bu kuruluşlarımızı tebrik ediyor, önümüzdeki yılda Aliağa’dan daha fazla firmamızın listede yer almasını temenni ediyorum” dedi.

2022 YILI ÜRETİMDEN SATIŞLARINA GÖRE 100 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞUNDA BULUNAN ALİAĞALI FİRMALAR

2022

SIRASI

 

FİRMA ÜNVANI

1

STAR RAFİNERİ A.Ş. ALİAĞA ŞB.

2

TÜPRAŞ TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş. İZMİR RAF. MÜD. (KONS.)

3

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.

4

İZMİR DEMİR ÇELİK SANAYİ A.Ş.

5

ABALIOĞLU YAĞ SAN. VE TİC. A.Ş. (ALİAĞA’DA ÜRETİMİ TESİSİ OLUP MERKEZİ İZMİR’DE)

7

KOCAER ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş. ALİAĞA ŞB.

9

RAVAGO PETROKİMYA ÜRETİM A.Ş.

11

KARDEMİR ÇELİK SAN. A.Ş. ALİAĞA ŞB. (KONS.)

13

ÖZKAN DEMİR ÇELİK SANAYİ A.Ş.

14

İZDEMİR ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. ALİAĞA FAB. ŞB.

29

SUN CHEMICAL MATBAA MÜREKKEPLERİ VE GEREÇLERİ

SAN. VE TİC. A.Ş.

48

CS WIND TURKEY KULE İMALATI A.Ş.

49

ATİK METAL SAN. VE TİC. A.Ş.

52

OPET FUCHS MADENİ YAĞ SAN. VE TİC. A.Ş.

54

ÇEBİTAŞ DEMİR ÇELİK ENDÜSTRİSİ A.Ş. ALİAĞA FAB. ŞB.

55

ELTAŞ TRANSFORMATÖR SAN. VE TİC. A.Ş.

72

KAR-EL DEMİR TEL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ALİAĞA ŞB.

77

BAĞ YAĞLARI SAN. VE TİC. TÜRK A.Ş.

83

VİKİNG KAĞIT VE SELÜLOZ A.Ş.

89

GÜLERMAK ÇELİK KONSTRÜKSİYON SAN. VE TİC. A.Ş.