ALTO K BELGESİ HİZMETİ VERMEYE BAŞLIYOR

ALTO K BELGESİ HİZMETİ VERMEYE BAŞLIYOR
15.05.2023
  •  A 

 

 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO), İl Odaları bünyesinde gerçekleştirilen ‘K Türü Yetki Belgesi’ hizmeti yetkisini aldı. K Türü Yetki Belgeleri hizmeti artık İzmir merkeze gitmeye gerek kalmadan Aliağa Ticaret Odası’ndan alınabilecek.

Aliağa Ticaret Odası, yurt içi eşya taşımacılığı yapacak olan kişilerden istenen ve “4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında düzenlenen “K Türü Yetki Belgesi” verme konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında imzalanan protokol yetkilendirildi.

Ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren ALTO üyesi olan veya olmayan işletmeler ve nakliyeci esnafı, K Türü (K1,K2,K3) yetki belgeleri düzenleme, yenileme, süre uzatımı, taşıt ekleme, taşıt düşümü, vb. işlemleri için Aliağa Ticaret Odası’na 16 Mayıs 2023 Salı günü itibariyle müracaatta bulunabilecekler.

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“K Belgelerinin Odamızda verilebilmesi konusunda uzun zamandır lobi çalışması yapmaktaydık. TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu nezdinde K belgesi işlemleri için üyelerimizin ve nakliyecilerin İzmir merkeze gitmek zorunda kaldıklarını aktararak Sayısal Takograf Kartının (Dijital Ehliyet) verildiği gibi K Belgelerinin de Odamızda verilebilmesi için girişimlerde bulunmuştuk. Yaşanan gelişme doğrultusunda K Türü Yetki Belgeleri hizmeti bundan böyle İzmir merkeze gitmeye gerek kalmadan Aliağa Ticaret Odası’ndan alınabilecek.

Bu hizmet ile ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren Odamız üyesi olan veya olmayan işletmeler ve nakliyeci esnafı, K Türü Yetki Belgesi işlemlerini Aliağa Ticaret Odası’nda yapabilecekler. Böylece üyelerimiz ve nakliyeci esnafımıza büyük kolaylık sağlamış ve hem zaman hem de ekonomik kayıplarının önüne geçmiş olduk.

Odamızın yetkilendirilmesi sürecindeki desteklerinden dolayı; TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu yeni hizmetimizin üyelerimize, ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalara ve nakliyeci esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum.”