Rotterdamlı işadamları Ege’deki ihracatçılara Avrupa’ya yaptıkları konteynerli ihracatta Roterdam Limanı’nı kullanmaları çağrısında bulundu. Rotterdam Belediye Başkanı Ivo Obstelten Başkanlığı’nda Ege İhracatçı Birlikleri’ni ziyaret
İzmir ve Roterdam kentlerinin birbirine çok benzediğini dile getiren Roterdam Belediye Başkanı Ivo Obstelten de şunları söyledi: “Dış ticaret alaınnda iki kent arasında pek çok konuda işbirliği olanağı var. Bunları araştırmak ve hayata geçirmek için buradayız. Yararlı bir görüşme olacağını ve bunların zaman içinde somut projelere dönüşeceğini umuyorum.”
Türkiye’nin 2023’nda 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak istediğini söyleyen Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ise, “İhracattaki artışa paralel olarak konteynerli ihracatımız da artacak. Dolayısıyla Roterdam Limanı’nı daha fazla kullanacağız. Bölgemizden Avrupa’ya yapılan ihracatta yeş meyve sebze, konfeksiyon gibi TIR taşımacılığının ağırlıklı olarak kullanıldığı ürünlerin ciddi payı var. Zaman içinde ihracat hacmindeki artışla birlikte konteynerli ihracatımız da artacak, dolayısıyla Roterdam Limanı’nı daha fazla kullanacağız. İzmir Limanı’nın özelleştirilmesinden sonra yapılacak yatırımlarla kapasitesi artacak ve yeni hatlar devreye girecek. Bu da İzmir Limanı’ndan Avrupa’ya Roterdam yoluyla yapılan ihracata olumlu yansıyacaktır” dedi.
Rotterdam Ticaret Heyeti’ne Ege İhracatçı Birlikleri hakkında tanıtıcı bir sunum yapan Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper, Hollanda’nın EİB kayıtlarına göre en fazla ihracat yapılan 6. ülke konumunda bulunduğunu söyledi. Alper, “ “Hollanda’ya üyelerimizce geçen yıl 246 milyon doları civarında ihracat yapıldı. Bunun yaklaşık yüzde 30’unu hazır giyim ve konfeksiyon ürünleri oluşturuyor. Türkiye’den ise geçen yıl Hollanda’ya yapılan ihracat 2 milyar 470 milyon dolar oldu” diye konuştu.