Mikro İşletmeler Destek Paketi

Mikro İşletmeler Destek Paketi
18.12.2020
  •  A 

 

 

Sayın Üyemiz,

Kamu bankaları, KOBİ’lere yönelik 100 bin liraya kadar Mikro İşletmeler Destek Paket’ini hayata geçirdi.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sunulan Mikro İşletmeler Destek Paketine göre;
 
  • Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak, 48 aya kadar vadeyle yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla kullandırılacak krediden, cirosu 3 milyon TL'ye kadar olan firmalar yararlanabilecek.
  • 1 milyon TL'nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL'ye kadar limit açılan kredide, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limiti ise 100 bin TL olacak. Bu amaçla firmaların kredi limitinin en fazla yüzde 10'u nakit olarak serbest kullanıma bırakılacak, en az yüzde 90'lik kısmı ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla 3. kişilere ve satıcılara havale-EFT ve kurumsal kart üzerinden ödenecek. Bu sayede yeni destek paketi ile işletmelerin maaş ve kira gibi temel giderleri karşılanmış olacak.
  • Nakit İşletme Kredisi'nin yanı sıra firmalar, kurumsal kart, doğrudan borçlandırma sistemi (DBS), tedarik zinciri finansmanı mal alımına yönelik teminat mektubu (TZF), güvenceli çek, nakit çekimine kapalı kurumsal kredili mevduat hesabı ürünleri üzerinden Nakit İşletme Kredisi kullanabilecek.

Krediyle ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıda yer alan KGF web sayfasındaki duyurudan alabilirsiniz.

https://www.kgf.com.tr/index.php/tr/urunlerimiz/hazine-destekli-kefaletler/mikro-isletmeler-destek-paketi

 

Saygılarımızla,

Aliağa Ticaret Odası