ALİAĞALI GALERİCİLERE MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI

ALİAĞALI GALERİCİLERE MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI
11.11.2020
  •  A 

 

 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) ve TOBB MEYBEM Meslekî Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. tarafından düzenlenen programda ikinci el araç alım satımı yapan kişiler için mesleki yeterlilik sınavları düzenlendi.

İkinci el motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı (Seviye 4) ve motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu (Seviye 5) mesleki yeterlilik belgesi sınavı için Aliağa Ticaret Odası ile TOBB MEYBEM işbirliğinde teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamalı sınav düzenlendi.

Aliağa’da araç alım satım işlemleri yapan 17 galeri yetkilisinin yer aldığı sınav, teorik ve uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleşti. Teorik sınav Aliağa Ticaret Odası M. Ender Özer Seminer Salonu’nda gerçekleştirilirken uygulama sınavı ise Özcan Otomotiv’de gerçekleşti.

TOBB MEYBEM tarafından yapılacak değerlendirmelerde sınavda başarı sağlayan galericiler meslekî yeterlilik belgesi almaya hak kazanacaklar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi neden önemli?

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan; ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenleme amacı taşıyan "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik" 13.02.2018 tarihli 30331 sayılı Resmi Gazete'de; "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ise 15.08.2020 tarihli 31214 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelik gereğince, ikinci el motorlu kara taşıtı alım-satımı yapan kişiler, satış müdürleri ve satış personeli için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmiştir. 01.09.2020 tarihi itibari ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ibraz edilmeden, Noter'den alım satım işlemi gerçekleştirilememektedir.

İl Ticaret Müdürlükleri, mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere "Yetki Belgesi" vermemekte, Noterler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin "Alım-Satım İşlemlerini" kabul etmemektedir. Ayrıca, Belediyeler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyen işletmelere "Ruhsat" vermemektedir. Dolayısıyla sektörde faaliyet gösteren ve ileriki dönemlerde bu sektöre yatırım yapmak isteyen herkesin belgesini alması gerekmektedir.

  • ALİAĞALI GALERİCİLERE MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI