ALİAĞA YATIRIMDA SALGIN DİNLEMEDİ

ALİAĞA YATIRIMDA SALGIN DİNLEMEDİ
16.07.2020
  •  A 

 

 

Türkiye’de ticaret ve sanayi potansiyeli en güçlü ilçelerden biri olan ve rafineri, petrokimya, demir çelik, enerji, liman-lojistik ve gemi söküm gibi stratejik sektörlere ev sahipliği yapan Aliağa, koronavirüs salgınının ticarete olan olumsuz etkisine rağmen 2020 yılının ilk yarısını oldukça hareketli geçirdi.

Koronavirüs salgınının etkilerini hisseden bölge ve ülke ekonomisinin aksine Aliağa’da açılan şirket sayılarında artış yaşanırken, kapanan şirket sayıları da azalış gösterdi. 2020 yılının ilk 6 ayında ilçede açılan firma sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,5 oranında artarken, kapanan firma sayısında ise 2020 yılının ilk ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,8 oranında azalma oldu.

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, 2020 yılının ilk 6 ayında ALTO’ya 114 şirketin kaydının yapıldığını, 50 firmanın ise kaydının silindiğini ifade etti.

Açılan Şirket Sayısı Yüzde 22,5 Arttı

Aliağa iş dünyası olarak salgın nedeniyle zor günler geçirdiğimiz bu dönemde, ülke ve bölge ekonomisine katkı sunmaya devam ettiklerini söyleyen Başkan Ertürk, “2019 yılının ilk yarısında ilçemizde toplam 93 şirket kurulmuştu. 2020 yılının aynı döneminde bu rakam yüzde 22,5 düzeyinde artarak 114’e yükseldi. 2020 yılınının ilk yarısında kentte kapanan şirket sayısı ise 64’ten 50’ye geriledi. Böylece kapanan şirket sayısında düşüş oranı yüzde 21,8 oldu. Tüm bu istatistikler salgının etkilerinin yoğun olarak hissedildiği bir dönemde Aliağa’da ekonominin hareketliliğin devam ettiğini göstermesi açısından oldukça sevindirici” dedi.

‘Aliağa Büyürse Bölgemiz Büyür, Ülkemiz Büyür’

Yeni açılan şirketlerle birlikte Aliağa’nın ekonomideki başarısını sürdürerek bölge ve ülke ekonomisine katksının devam edeceğini dile getiren Ertürk, “Aliağa iş dünyası, içerisinde bulunduğumuz şartlara rağmen yatırımdan, üretimden vazgeçmiyor. Bu süreçte en önemli hedefimiz, daha fazla yatırım, daha fazla istihdam daha fazla ihracat. Yatırımcılarımız bu zor dönemde elini taşın altına koyarak üretime, istihdam alanı yaratmaya devam ettiler. Bu noktada ilgili Bakanlıklarımızın ve kamu kurumlarımızın yatırımcılarımızın yanında olarak önemli desteklerde bulundular. Aliağa büyürse bölgemiz büyür, ülkemiz büyür’ inancıyla yeni üretim ve istihdam alanları oluşturma çabası içerisinde olan tüm müteşebbislerimize Oda olarak desteklerimizi sürdüreceğimizi belirterek kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

  • ALİAĞA YATIRIMDA SALGIN DİNLEMEDİ