BAŞKAN ERTÜRK’TEN 15 TEMMUZ MESAJI

BAŞKAN ERTÜRK’TEN 15 TEMMUZ MESAJI
13.07.2019
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Ertürk mesajında, “Ülkemiz ve geleceğimiz için daha büyük değer üretmemiz, aydınlık yarınlarımız için daha iyi olmak adına yorulmadan ve kararlılıkla çaba göstermemiz gerekiyor. 15 Temmuz 2016 gecesi milletimiz ve devletimiz demokrasimize karşı yapılan bu saldırıda kararlı bir duruş sergileyip, el ele vererek tek vücut olduğumuzu tüm dünyaya da bir kez daha kanıtladı. Türk milleti olarak her türlü darbe girişiminin karşısında, cumhuriyet ve demokrasinin yanında olacağız. Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Geçen üç yılda herkes şunu iyice gördü ki, birlik içinde ortaya koyduğumuz güçlü irade, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da, her türlü engeli aşmamızı sağlayacak, kalkınma ve refahımıza katkı koyacaktır. Bu vesileyle üç yıl önce 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden kahraman Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar diliyor; Gazilerimizi saygıyla anıyoruz. Milletimiz onları daima minnetle, rahmetle ve şükranla anacaktır. Ülkemizin ve milletimizin bir daha böyle acılar yaşamamasını tüm kalbimizle diliyor; Aliağa iş dünyası olarak bize düşen en büyük görevin daha fazla çalışma, üretme, ülkemizin refah seviyesini arttırmak olduğu bilinci ile ülkemiz için daha da güzel yarınlar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ertürk mesajının devamında şu görüşlere yer verdi:

Türkiye, 15 Temmuz 2016 gecesi demokrasisine ve hukuk devleti yapısına kasteden hain ve alçakça bir saldırıyı geri püskürterek şunu açıkça göstermiştir: Gücünü sandıktan, yetkisini milletten almayan bir idareyi asla meşru kabul etmeyiz. Demokrasi ve milletin iradesi dışında bir seçeneğe de boyun eğmeyiz.

15 Temmuz hem Türkiye siyaseti, hem de Türkiye ekonomisi için tarihi bir stres testi oldu. Milletin dirayetiyle bu test başarıyla geçildi. Demokrasimiz ve kurumlarımız kaba kuvvete teslim olmayacak kadar olgunlaştıklarını kanıtladı. Devlet içinde illegal örgütlenen FETÖ çetesi ortaya çıkarıldı. Darbe heveslilerine karşı ortaya konan milli direniş sayesinde gelecekte benzer kalkışma girişimi içinde olabileceklerin önüne set çekildi.

FETÖ kaynaklı bu hain darbe girişiminin ortaya çıkmasıyla birlikte, TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk. Darbe girişimine karşı ilk harekete geçen, ilk inisiyatif alan meslek örgütü olduk. Daha darbe bildirisi okunur okunmaz, gece saat 00:22’de çıktık dedik ki; “Milletin iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür”.

365 Oda ve Borsamızla birlikte 81 il ve 160 ilçede eş zamanlı olarak darbeye karşı tepkimizi gösterdik. “Demokrasi Vazgeçilmezimiz, Milli İrade Gücümüz, Kardeşliğimiz Geleceğimizdir” dedik. Sonrasında 81 ildeki Odalarımız ve Borsalarımız ilk günden itibaren Demokrasi Nöbetlerinde aktif bir şekilde yer aldı. Ayrıca 15 Temmuz Şehitleri Dayanışma Kampanyasına en fazla katkıyı da TOBB, Odalar ve Borsalar sağladı.

TOBB ve Oda-Borsa Camiası; Demokrasinin, Milletimizin ve Devletimizin Yanındayız
Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hâkimiyet, kayıtsız şartsız milletindir” ilkesini şiar edinen TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. Devletimizin yanında, milletimizin emrinde olacağız. Ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize karşı olanların da karşısına dikileceğiz. Çünkü devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız.

100 sene önce kahraman ecdadımız “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyerek İstiklal Harbinin adeta ilk kıvılcımını yakmıştı. 15 Temmuz 2016 gecesi aynı ilkeyle ve birlikte hareket eden Türk Milleti bir büyük felaketin önüne geçmiş oldu.
Türk iş dünyası olarak, aynı ruh, aynı inançla çalışmayı sürdürüyoruz. Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasında yerini almasını ve lider ülke haline gelmesini de, yine hep birlikte çalışarak sağlayacağız.

Tarihe geçen bu destansı demokrasi mücadelesinde hayatını kaybeden milli direnişin kahraman şehitlerine Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar diliyoruz, gazilerimizi minnetle anıyoruz.