ALTO HEYETİ ÖZEL İAOSB NEDİM UYSAL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

ALTO HEYETİ ÖZEL İAOSB NEDİM UYSAL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU
18.04.2019
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO), İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde mesleki eğitimin kalitesini yükseltmek amacıyla büyük girişimler sonucu kazandırılan Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Mesleki eğitimin niteliğinin artırılması bakımından Türkiye’ye örnek olan Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyarete, Aliağa Ticaret Odası Meclis Başkanı Adnan Saka, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hamdi Erdem, Yönetim Kurulu Üyeleri Abbas Gidici, Şaban Atalan, Meclis Başkan Vekilleri Şenol Dönmez, Yüksel Tezcan, Meclis Üyeleri, Hasan Eser, Ömür Öztürk, Seyfi Metin, Emre Yüksel ve Orhan Ulaşzade, Ege Üniversitesi Aliağa MYO Müdür Yardımcısı Bilal Taşçı, Aliağa’daki Meslek Liselerinin Müdürleri ile basın mensupları katıldı.

İzmir'in ve Türkiye’nin örnek okulları arasında yer alan, son teknoloji ile donatılmış atölyelerde eğitim verilen Liseyi gezen Saka ve beraberindeki heyet, İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş’tan okul hakkında detaylı bilgi aldı.

Saka: ‘Ekonominin gelişimi mesleki eğitimden geçiyor’

Ziyarette konuşan Aliağa Ticaret Odası Meclis Başkanı Adnan Saka, üretimin, dolayısıyla ülke ekonomisinin gelişimi için mesleki eğitimin önem taşıdığını belirterek, "Ülkemizde güçlü bir ekonomi ve gelecek inşa etmenin şartlarından biri nitelikli iş gücünü geliştirmektir. Bunun da yolu mesleki eğitimden geçiyor" dedi.

Saka: ‘Aliağa’da bulunan ve Aliağa’dan değer kazanan tüm kurum ve kuruluşlarımıza çağrıda bulunuyorum’

Sanayi üretiminin omurgasını oluşturan mesleki teknik eğitimin, sanayide kullanılan sistemlere uyumlu son teknolojik imkanlarla donatılmış atölye ve laboratuvarlara sahip böyle okullarla gelişim göstereceğini belirten Saka, “Bugün burada Türkiye’ye örnek olabilecek bir modelin içindeyiz. Öncelikle burada emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Hepinize başarılar diliyorum. Doğru proje ve doğru ekiple nelerin yapılabileceğini bugün burada gördük. Ülkemizin uluslararası rekabet şansını arttırmak için mesleki eğitim sistemini, çağımızın standartlarına ulaştırarak teknolojideki değişim ve gelişmelere uyumlu yüksek nitelikli teknik insan gücü yetiştiren bir yapıya kavuşturmak gerekmektedir. Bu okulda bu vizyon doğrultusunda hareket edildiğini görmek bizleri umutlandırdı. Meslek liselerine karşı ülkemizde, ailelerde bir ön yargı var. Var olan bu ön yargıyı bu tarz okullarımız ile yıkacağımızı düşünüyorum. Buradaki öğrencilerimiz, dilerlerse Türkiye’nin en iyi teknik üniversitelerine gidip mühendis olarak, dilerlerse de mezuniyetin ardından çok iyi işletmelerde tekniker olarak hayatlarına devam edebiliyor. Bu vizyondaki okullar ülkemiz sanayisinin talep ve gerçekleri ile öğrencilerimizin hayallerini bir noktada buluşturarak çözüm odaklı bir sinerji yaratıyor. Bugün bu durumun başarıldığını ve gelecekte daha geliştirileceğini görmekten mutluyuz. Bu başarılı projenin Aliağa’da hayata geçirilmesi için herhangi bir engel olduğunu düşünmüyorum. İlçemizin de en önemli sorunlarından biri olan nitelikli teknik personel ihtiyacını gidermek adına Aliağa’da bulunan ve Aliağa’dan değer kazanan tüm kurum ve kuruluşlarımıza, böyle bir anlayışa ve vizyona sahip meslek lisesini ilçemize de kazandırma çağrısında bulunuyorum. Bu noktada elimizden gelen desteği vereceğimizi de belirtiyorum” diye konuştu.

Uğurtaş: ‘Amacımız meslek liselerine yönelik olan önyargıyı kırmak’

Türkiye’nin geleceğini yetiştirme misyonu ile çıktıkları yolda gerek akademik kadro gerekse fiziksel donatılar bakımından Türkiye’de örnek gösterilen bir okula imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, “Bir ülke üretmeden büyüyemez. Bu üretimin içerisinde sanayi ilk sırada yer alır. Biz, Özel İAOSB Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile kendimize ülkenin en iyi eğitim veren Meslek Liselerinden birini hayata geçirmeyi hedef koyduk. Amacımız meslek liselerine yönelik olan önyargıyı kırmak. Tüm öğrencilerimiz gerek genel kültür dersleri gerekse endüstriyel teknik alanlardaki meslek derslerinde iddialı bir eğitim alıyor. Konuşma, yazma ve okuma seviyesinden çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olarak yetiştiriliyor. Buradan mezun olan arkadaşlarımız dilerlerse sanayide ara eleman olarak yoluna devam edebilir. Ya da liseden sonra ülkenin en iyi üniversitelerine girmelerini ve başarılı birer teknik eleman, mühendis olarak sanayi kuruluşlarında görevlerine başlamalarını istiyoruz. Çünkü iyi yetişmiş mühendis anlamında da açık büyük. Biz bu soruna da çözüm üretmiş olacağız. Bugün hepimiz Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Gelişmekte olan ülkelerin bu çalışmalara daha fazla yer vermesi gerekliliği ortada. Okulumuzdaki eğitim sisteminin çocuklarımızı bu yönde teşvik edecek nitelikte olmasına çok önem veriyoruz” dedi.

  • ALTO HEYETİ ÖZEL İAOSB NEDİM UYSAL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU
  • ALTO HEYETİ ÖZEL İAOSB NEDİM UYSAL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU
  • ALTO HEYETİ ÖZEL İAOSB NEDİM UYSAL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU
  • ALTO HEYETİ ÖZEL İAOSB NEDİM UYSAL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU
  • ALTO HEYETİ ÖZEL İAOSB NEDİM UYSAL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU