ALTO’DA İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIM MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI DEVAM EDİYOR

ALTO’DA İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIM MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI DEVAM EDİYOR
26.12.2018
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) ve TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. arasında yapılan protokol kapsamında ikinci el araç alım satımı yapan kişiler için mesleki yeterlilik sınavları düzenlenmeye devam ediyor.

 

İkinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapan işletmelerde alınması zorunlu olan MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi için ALTO ile TOBB MEYBEM işbirliğinde teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamalı sınav düzenlendi. Aliağa’da araç alım satım işlemleri yapan 21 galeri yetkilisinin yer aldığı sınav, teorik ve uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleşti. Teorik sınav Aliağa Ticaret Odası Eğitim Salonu’nda gerçekleştirilirken uygulama sınavı ise Elibol Oto Galeri’de gerçekleşti. Sınavda başarılı olacak adaylara MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi verilerek yetkilendirilmeleri sağlanacak.

Noterler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin alım satım işlemlerini kabul etmeyecek

 

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapan kişiler, satış müdürleri ve satış personeli için mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, “Bu sektöre yeni girecek girişimciler için de sınavlar açılmaya başlandı. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 sınavları, ilçemizde MEYBEM tarafından yapılmış olup, yazılı ve uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Her iki sınavda da başarılı olan adaylar, “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacak. Yetki belgesi 5 yılda bir yenilenecek. Aynı şekilde mesleki yeterlilik belgeleri de 5 yılda bir yenilenecek. Özellikle altını çizmekte fayda gördüğümüz diğer bir husus, İl Ticaret Müdürlükleri, mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere Yetki Belgesi vermeyecektir. Noterler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin alım satım işlemlerini kabul etmeyecektir. Bu hususta firmalarımızın bilgi edinmelerini ve konunun hassasiyetine özen göstermelerini istiyoruz” dedi.

Sınavlar için ALTO’da talep toplanıyor

 

MEYBEM ile yapılan iş birliği doğrultusunda, inşaat, metal, makine, asansör, kaynakçılık gibi alanlarda mesleki yeterlilik belgelendirme hizmetini üyelerinin ayağına getirdiklerini kaydeden Başkan Ertürk, belge başvurularının MEYBEM’e iletilmek üzere ALTO tarafından alındığı ve gruplandırıldığı, gerekli kontenjanlar tamamlandıkça da sınavların gerçekleştirileceği bilgisini verdi. Üyelerinin ve çalışanlarının herhangi bir idari yaptırıma ve mağduriyete maruz kalmamaları için mesleki yeterlilik belge başvurularını en kısa sürede tamamlamaları tavsiyesinde bulunan Ertürk, sınav başvurularının ALTO’dan temin edilebilecek formlar aracılığıyla yapılabileceğini kaydetti.