ALİAĞA’DA KURUMLAR ARASI BİRLİKTELİK YOLUNDA BÜYÜK ADIM

ALİAĞA’DA KURUMLAR ARASI BİRLİKTELİK YOLUNDA BÜYÜK ADIM
08.10.2018
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası öncülüğünde, Aliağa’nın sorunlarının çözümüne yönelik ortak bir görüş ortaya koymak ve ilçedeki birlik beraberliği arttırmak amacıyla oluşturulan 'Aliağa İstişare ve Çözüm Platformu' toplantısının dördüncüsü Aliağa Kaymakamı Erhan Günay ve Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, platform toplantılarında çalışma gruplarının gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde Aliağa'nın ticari, sanayi ve toplumsal sorunlarıyla bunların çözüm önerilerinin neler olması gerektiği ile ilgili belirlenen 25 maddelik sorunlar hakkında Aliağa Kaymakamı Erhan Günay ve Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a detaylı bilgi verdi.

Toplantının açış konuşmasını yapan Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk, “Mayıs ayından itibaren gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde, şehirdeki tüm kurum ve kuruluşlarla birlik ve beraberlik içerisinde çalışma kabiliyetini geliştirme noktasında ilçemizin ihtiyacı olan platform oluşturulması gerektiğinden bahsettik ve ilçemizdeki tüm paydaşlarımızdan olumlu görüş alarak platformumuzu kurduk. Gerçekleştirdiğimiz toplantılarda çalışma gruplarıyla birlikte genel sorunlarımızı belirledik. Ulaşım master planı, sağlık, çevre kirliliği, eğitim, konutlaşma gibi bazı sorunlarımızı tespit ettik. Bunların içinde öncelikli çözülmesi gereken sorunlar kapsamında Aliağa'dan Bergama'ya uzatılacak İZBAN demiryolu hattı projesinin mevcut haliyle Aliağa güzergâhının; Tüpraş kavşağı geçişini tamamen kapatıyor olması, sanayi bölgesi olan Aliağa’da ağır sanayi sektöründeki kaza riski ve nüfusun hızla artması ilçenin ihtiyaçlarını karşılayacak donanımda bir hastane ihtiyacı olması ve ilçemizde yaşanan çevre kirliliği sorunları ön plana çıktı. Belirlenen öncelikli sorunlarla ilgili platform içerisinden oluşturulan heyet ile ilgili mercilere girişimlerimizi gerçekleştirdik. Bu kapsamda ulaştırma alanındaki sorunlarımızla ilgili ulaştırma bakanlığımız ile görüşmemizi gerçekleştirdik. Ekim ayı içerisinde de ulaştırma bakanlığı yetkilileri ile Odamız bünyesinde kapsamlı bir toplantı gerçekleştireceğiz. Ayrıca belirlenen her bir sorun başlığının çözümü noktasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile yaptığım görüşme de kendisinden ilgili bakanlıklar nezdinde destek sözü aldım” dedi.

Oluşturulan platform ile sorunlara çözüm aramayı bireysel olarak değil, güçlü bir şekilde hep birlikte arayacaklarını vurgulayan Başkan Ertürk, “Ağır sanayiden, petrokimyaya, lojistikten, enerji sektörüne kadar birçok iş koluna hizmet eden ilçemiz birçok sorunla karşı karşıya. Ama hiç birisi aşılmaz değil. Bu sorunlara oluşturduğumuz platformda ortak akıl ve birlikte müdahale etme imkanına kavuşmuş bulunmaktan dolayı mutluyuz. Bu noktada Kaymakamlığımızın ve Belediyemizin öncülük ederek yapacağı önemli katkılarla ilçemizdeki kurumlar arası birlikteliği sağlayarak ve güçlü bir şekilde girişimlerde bulunarak sorunlarımızı çözeceğimize inanıyorum. Yerelde sağlayacağımız birliktelikle, başarı Aliağamız için daha planlı ve daha hızlı gelecektir” diye konuştu.

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk’ün açış konuşmasından sonra söz alan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ise, Aliağa’nın sorunlarının konuşulduğu ve sorunların çözüm yollarının bulunması noktasında böyle bir birliktelik içerisinde çalışma ortamı oluşturulmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Çünkü öncelikle sorunlarımızı konuşarak tespit edeceğiz, çözüm yollarını bulacağız ve ilgili kurumlara da çözüm yollarını sunarak bunların yapılmasını sağlayacağız. Baktığımız zaman Aliağa’da çevre kirliliği, ulaşım master planı ve hastane ile ilgili ön plana çıkan sorunlar olduğunu görüyoruz. Şahsım olarak birinci sırada da çevre kirliliği sorunu olduğunu düşünüyorum. Ama bahsedilen konular çözülmeyecek sorunlar değil. El birliğiyle bu sorunların hepsini çözeriz, çözeceğiz de. Bu noktada biz belediye olarak; kaymakamlığımız, kurumlarımız hep birlikte iş birliği içinde başarıya ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi.

Aliağa’nın ülkenin en önemli sanayi ve liman şehirlerinden biri olduğunu, ancak Aliağa’nın marka bir dünya şehri olması için kimliğine kültür, sanat, eğitim ve sporu da eklemeleri gerektiğini ifade eden Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Aliağa’nın jeopolitik avantajı, denizinin, güzel ikliminin ve verimli topraklarının olduğunu düşündüğümüzde sanayi ve liman kimliğinin yanına kültürü, sanatı, eğitimi ve sporu da ekleyerek oluşturulan bu güzel ortam ile hep birlikte Aliağamızı marka şehir yapmalıyız” diye konuştu.

Aliağa Kaymakamı Erhan Günay ise yaptığı konuşmada, böyle bir birliktelik içerisinde oluşturulan platformdan dolayı emeği geçen herkesi kutladığını ifade ederek, “İlçemizin sorunlarının tespiti ve çözümü noktasında önemli bir girişim olmuş. Çalışma gruplarımızdan çıkacak analizlerle birlikte sorunların çözümü için hangi yetkili kurumu harekete geçirmemiz gerekiyorsa o noktada; kaymakamlık olarak biz, belediyemiz, ticaret odamız ve platform üyelerimizin de el birliğiyle gerekli çalışmaları yaparak sorunların çözümünde olumlu sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Yapılacak çalışmalarda, sorunların çözümünde ne yapılması gerekiyorsa elimizden gelen mücadeleyi hep birlikte verme noktasında ben hazırım” şeklinde konuştu.

Platform toplantısı, karşılıklı görüş alışverişi ve katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile birlikte sona erdi.