ALTO BAŞKANI ÖMER ERTÜRK AHİLİK HAFTASINI KUTLADI

ALTO BAŞKANI ÖMER ERTÜRK AHİLİK HAFTASINI KUTLADI
21.09.2018
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Ertürk mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Odaların, borsaların, meslek birliklerinin temelini oluşturan Ahilik teşkilatı tarihimizde görülen örnek kuruluşlardandır. Eşsiz bir hazineye sahip olan Türk tarihinde insanlar arasında yardımlaşma ve dayanışma bir kurum olarak Ahilik kültüründe görülmektedir. Anadolu'nun Türk yurdu olmasında büyük emeği geçen Ahi Evran tarafından 13. yüzyılda kurulan Ahilik Teşkilatı toplumsal yaşamın en önemli unsuru olan kardeşlik duygusunu esas almaktadır.

Yaşadığımız bu dönemde her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan birliği ve dayanışmayı yüzyıllar önce atalarımız nasıl hayat felsefesi haline getirmişse ise bizler de her zaman birlik ve beraberlik içerisinde, yardımlaşma ve dayanışma duygularını ön planda tutan bir toplum olmayı başarmalıyız. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkelerini esas alan ahilik sistemini uygulamayı bugün de tam anlamıyla başarabilirsek günümüz şartlarında yaşadığımız birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Bu vesileyle tüm esnaf, sanatkar ve tüccarlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyor, tarihimizde de olduğu gibi bu topraklarda birlik ve dayanışma içerisinde hareket etmenin devamını diliyorum” dedi.