ARABULUCULUK SİSTEMİ ALTO'DA ANLATILACAK

ARABULUCULUK SİSTEMİ ALTO'DA ANLATILACAK
07.09.2018
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası, iş dünyasını yakından ilgilendiren ve işçi ile işveren arasında uzlaşma yöntemi olarak dava şartı şeklinde uygulamaya konulan ve ticari arabuluculuklarda da başarı ile uygulanan “Arabuluculuk Sistemi” ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenliyor.

Uyuşmazlıklarda başvurulan ve mahkemelerdeki dava yükünü azaltması beklenen arabuluculuk sistemi ile ilgili tüm detaylar Aliağa Ticaret Odası ve Uluslararası İş ve Ticaret Uyuşmazlıkları Arabuluculuk İhtisas Derneği işbirliğinde 12 Eylül 2018 Çarşamba günü saat 15.00'da ALTO M. Ender Özer Seminer Salonu’nda gerçekleştirilecek.

‘Arabuluculuk Bilgilendirme Toplantısı’nda iş dünyasına yeni bir soluk getiren, işçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen ve dört yılı aşkın süredir başarıyla uygulanan arabuluculuk ile usul ve uygulamaları hakkında bilgiler sunulacak; ayrıca arabuluculuk müessesi ile ilgili merak edilen tüm sorular cevaplandırılacak.

İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı'nın yasalaşması ile işçi ve işverenler arasındaki uyuşmazlıklarda dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmasının zorunlu kılındığını belirten Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, “Bu düzenlemeyle iki yıl süren iş davaları kısa sürede çözülecek, yıllardır bir arada üretim ve hizmet sağlayan işçi ve işverenler arabuluculuk sistemiyle yargıya gitmeden uyuşmazlıklarını çözüme kavuşturacak. Bu uygulamanın detaylarını odamızın ev sahipliğinde düzenleyeceğimiz bilgilendirme toplantısında konunun uzmanları ile bir araya gelerek paylaşacağız. Bu önemli bilgilendirme seminerine tüm iş dünyası temsilcilerini ve ilgilileri davet ediyorum” dedi.