ALTO DA İŞ-KUR İSTİHDAM TEŞVİKLERİ ANLATILDI

ALTO DA İŞ-KUR İSTİHDAM TEŞVİKLERİ ANLATILDI
13.07.2018
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası'nda (ALTO) 2018-2020 yıllarını kapsayan 4447 sayılı kanun maddeleri kapsamında Aliağalı işverenlere yönelik İŞKUR istihdam teşvikleri ve programları ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İŞKUR Meslek Danışmanı Aydın Ceran sunumu ile gerçekleşen toplantıya Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk ve oda üyeleri katıldı.

Uygulanan teşvik ve desteklerin, iş arayanlar ve işverenler başta olmak üzere; kadınlar, gençler ve engellilere yönelik birçok avantajı da beraberinde getirdiğini ifade eden İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Aydın Ceran, “7 Mart 2018 tarihli ve 30373 sayılı (2. mükerrer) Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7103 sayılı Kanun ile 4447 sayılı Kanuna eklenen geçici 19 ve 21 inci maddeler kapsamında uygulanacak İlave İstihdam Teşviki kapsamında: 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında ortalama çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilen her bir sigortalının, sigorta primleri ile vergilerini 12 – 18 ay süreyle ve işyerinin faaliyet gösterdiği sektöre bağlı olarak değişen tutarlarla karşılanacaktır. Ayrıca, İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla İşbaşı Eğitim programları düzenlenmektedir” dedi.

Katılımcı olmak isteyen ve iş arayan kişilerin İŞKUR’a başvurarak bu hizmetten faydalanabileceğinin altını çizen Ceran, “İşbaşı Eğitim Programları, işsizlerin mesleki yeterliklerini geliştirebilecekleri ve tecrübe edinecekleri, işverenlerin de herhangi bir maliyete katlanmadan işgücü temin edebilecekleri bir programdır.  Programa katılmak isteyenler işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi kurumumuzdan da kendilerine işyeri bulunmasını talep edebilirler. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı aday bulunmasını İŞKUR’dan da talep edebilirler.  Programa katılmak isteyen, iş arayan ve işverenlerimiz İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yaparak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak programa katılabilirler” diye konuştu.

Bilgilendirme toplantısı uzmanların, katılımcıların konuyla ilgili sorularını cevaplamasıyla sona erdi.

ikur-bilgilendirme-toplants