YERLİ OTOMOBİL ALİAĞA'DA ÜRETİLSİN

YERLİ OTOMOBİL ALİAĞA'DA ÜRETİLSİN
08.11.2017
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği yerli üretim otomotiv fabrikasının Aliağa’ya kurulması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin ilk yerli otomobilinin üretim yeri için Ege Bölgesi’ndeki iller başta olmak üzere her bölgeden çağrılar gelmesi üzerine bir çağrı da Aliağa’dan geldi. Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Başkanı Adnan Saka, son günlerde gündemde sıkça yer alan yerli otomobilin üretim yeri için sanayi kenti Aliağa’nın en doğru tercih olacağını açıkladı.

‘EN UYGUN YER ALİAĞA’

Aliağa’da sac üretimi yapan bir fabrikanın bulunduğunu ve otomobil fabrikası için de sac üretebileceğini vurgulayan Adnan Saka, “İlçemizde HABAŞ’ın sac fabrikası var. İleriye dönük olarak otomobil sacı da üretmeye başlayacak belki. İkincisi, bu işin ana kaynağı ihracattadır. Fabrikadan doğruca limana verip gemiye bindirebileceğimiz, tren yoluyla dünyanın her yerine araç gönderebileceğimiz bir lokasyondayız biz. Bundan 7-8 sene evvel Başbakanlık Yatırım Ajansı’ndan yetkililer geldi, bu bölgede araştırmalar yaptı, ‘Bize 2 bin-3 bin dönüm yer temin edebilir misiniz?’ diye. Bizler de ön çalışmasını yaparak olabilirliğini söyledik. Ne olduğunu bilmiyorum ama sonra vazgeçildi o yatırımdan. Şimdi de böyle bir arazi çalışması yapılırsa, böyle bir lokasyonda en uygun en ehven yer bize göre muhakkak ki Aliağa’dır” dedi.

‘HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİRİZ’

Yerli otomobili üretmeye talip olan ortaklardan Vestel ve BMC’nin İzmir firması olduğuna dikkat çeken Saka, “Bu firmalar yedek parça veya parça üretecekse, bunu liman ve lokasyon faktörleriyle birlikte değerlendirdiğimizde bu fabrikanın Aliağa’da kurulmasını uygun buluyorum. Bunun için her türlü desteği de veririz. Yeter ki kurum incelemesini yapsın, bize de böyle bir teklifle gelsinler, kapımız her zaman açıktır. Fabrikanın Aliağa’da üretilmesi söz konusu olduğunda seçilebilecek yerin büyük bir arazi olması lazım. Belki Horozgediği Mahallesi’nin arkaları olabilir. Bu, hangi parçaların burada üretileceği, montajın burada yapılıp yapılmayacağına da bağlı. Biliyorsunuz ki otomotiv sektöründe artık her yerden parça geliyor. Ama tesisin mutlaka genişleme imkanı olan bir yerde kurulması lazım” ifadelerini kullandı.

‘DOĞRU PLANLAMAYLA ALİAĞA BU YÜKÜ KALDIRIR’

ALTO Başkanı Saka, Kocaeli bölgesinde rafineri, otomotiv sanayii ve benzeri yatırımların hepsinin bir arada bulunduğunu, zamanında ve doğru planlama yapılırsa Aliağa’nın da bu yükü kaldırabilecek potansiyelde olduğunu söyledi. Bu konudaki planlama doğru yapılırsa sıkıntı oluşmayacağını kaydeden Saka, “Bu projeyi sadece Aliağa değil, İzmir ve çevresi için düşünmek gerekir. Otomotiv sanayii olduğunda burada daha fazla çalışmak isteyen olacaktır. Buna uygun eğitim, kurs ve diğer altyapıyı oluşturduktan sonra korkulacak hiçbir şey yoktur” dedi.