Girişimcilik Kursuna Katıldı, Kendi İşinin Patronu Oldu

Girişimcilik Kursuna Katıldı, Kendi İşinin Patronu Oldu
18.10.2017
  •  A 

İzmir’in Aliağa ilçesinde uzun yıllar evlerde ütü yapmaya giderek birikim yapan 3 çocuk annesi Aysuman Yıldırım, aldığı eğitim ve kurslar sonrasında çamaşır ve ütü evini hizmete açıp, kendi işinin patronu oldu.

Kent merkezinde 6 yıl boyunca evlerde ütü yapmaya giden 41 yaşındaki Aysuman Yıldırım, yıllardır hayalini kurduğu iş yerini açma fikrini Aliağa Ticaret Odası ile KOSGEB ve İŞKUR işbirliğinde düzenlenen girişimcilik eğitimini tamamlayarak gerçeğe dönüştürdü.

Gerekli eğitim ve kursları tamamladıktan sonra iş yerini açmaya karar veren Aysuman Yıldırım, temizlik yaparak sağladığı birikimi ve KOSGEB'in hibe kredi desteğiyle geçtiğimiz hafta Kazım Dirik Mahallesi 377 Sokaktaki "Yıldırım Çamaşır ve Ütü Evi" isimli işletmesini açtı. Törenle açılan çamaşır ve ütü evinin açılışını Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka gerçekleştirdi.

‘İşletmelerin devamlılığı çok önemli’

Çamaşır yıkama ve ütü hizmeti verecek olan işletmenin açılışını yapan Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Aliağa’nın yeni bir işletme kazanmış olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Saka konuşmasında kadınların ticari hayata katılmasının önemine dikkat çekerken, “Oda olarak Aliağa’nın yeni yatırımlar alması, yeni işletmeler kurulması ve var olan işletmelerin ve çalışanlarının gelişmesi için pek çok farklı program düzenliyoruz. KOSGEB ve İŞKUR işbirliğine giderek gerçekleştirdiğimiz uygulamalı girişimcilik eğitimine katılan Aysuman Yıldırım’da açtığı işletme ile özellikle Aliağa’da, çalışan bayanların ihtiyaç duyduğu ütü ve çamaşır yıkama işlerinde hizmet verecek. Unutulmaması gereken en önemli konulardan biri de işletmenin açılmış olması değil, devamlılığının sağlanmasıdır. Bunu sağlamak için de müşteri ile kurulan diyalogdan, ihtiyaçlara cevap olabilmeye kadar birçok konuya dikkat edilmesi gerekiyor. Oda olarak işletmelerimizin devamlılığının olması en büyük dileğimizdir. Açılışını yaptığımız çamaşır ve ütü evinin Aliağa için ve Aysuman Yıldırım için hayırlı olmasını dilerim” dedi.

‘Girişimcilik kursu ile hayalimi gerçekleştirdim’

Önce işini en ince ayrıntısına kadar hayal ettiğini, daha sonra da sistemli ve emin adımlarla hayalini gerçekleştirdiğini ifade eden Yıldırım Çamaşır ve Ütü Evi’nin sahibi Aysuman Yıldırım ise “Yaptığım araştırmalar neticesinde KOSGEB’in sunmuş olduğu girişimcilik kursuna katıldım. Sertifikamı aldım ve Aliağa’da ihtiyaç olarak gördüğüm çamaşır ve ütü yapmaya yönelik iş yerimi kurma işlemlerine başladım. Şu an itibari ile işletmem aktif durumda ve gelen talepler ve tepkiler gayet güzel” diye konuştu.

‘Bir yıl önce böyle bir dükkanı ve işi hayal dahi edemezdim’

Müşterilere kaliteli, etkin ve hızlı hizmeti sunmayı amaçladıklarını ifade eden Yıldırım, Bireysel ve kurumsal yıkama ve ütü hizmetini işletmemizde veriyoruz. Ayrıca aynı gün içerisinde evlere servis hizmeti de sağlıyoruz. Bir yıl önce böyle bir dükkanı ve işi hayal dahi edemezdim. Bu eğitim fırsatını verdiği için başta İŞKUR ve KOSGEB’e daha sonra her aşamada desteklerini esirgemeyen Aliağa Ticaret Odası ve Başkanımız Adnan Saka’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

inin_Patronu_Oldu_2