ALİAĞA’DAN 9 FİRMA İLK 1000 İHRACATÇI ARASINA GİRDİ

ALİAĞA’DAN 9 FİRMA İLK 1000 İHRACATÇI ARASINA GİRDİ
14.06.2017
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı en fazla ihracat yapan ilk bin arasında Aliağalı 9 firmanın yer aldığını ve listeye giren firmaları tebrik ettiğini bildirdi.

Saka, yaptığı yazılı açıklamada, Aliağa'nın sanayi potansiyeli ve ekonomik gücüne dikkat çekerek, Aliağalı firmaların Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) "Ege'nin 100 büyük kuruluşu" listesinde 12 şirket ile İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) açıkladığı Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 8 firmayla yer almasının ardından TİM'in 2016 verileriyle gerçekleştirdiği en fazla ihracat yapan bin firma arasında 9 firmayla yer bulmasının sevindirici olduğunu kaydetti.

“MAKRO YATIRIMLARLA İSTİHDAM VE ÜRETİM DAHA DA ARTACAK”

Listeye girme başarısı gösteren firmaları tebrik ettiğini ifade eden Saka, şunları kaydetti:

"Aliağa, Türkiye ihracatında önemli bir yer tutuyor. Demir çelikten, petro kimyaya, rafineriden enerji sektörüne, liman ve deniz ticaretinden gemi sökümüne kadar birçok farklı sektörde Türkiye'nin ve bölgemizin gurur kaynağı olan Aliağa’nın ülke ekonomisine katkıları her geçen gün artıyor. Aliağa Ticaret Odası olarak bu artışın istikrarlı ve sağlıklı olması için çaba gösteriyoruz. Bölgemizin daha planlı bir hale gelmesi ve bölgesel potansiyelin ihtiyaç duyacağı makro yatırımların gerçekleşmesi halinde ihracata, istihdama ve üretime daha büyük katkılar olacaktır. Başta listeye giren firmalarımız olmak üzere büyük azim ve kararlılıkla üreten, istihdam oluşturan, ihracat yapan ve ülkemize katma değer sağlayan bütün firmalarımızın yönetici ve çalışanlarını tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.”

İLK 1000’DEKİ ALİAĞALILAR

2016 yılı genel sıralamasında, Aliağa’da üretim tesisleri olan firmalardan Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. 2 milyar 100 milyon 413 bin 91 lira ile beşinci sırada yer alırken, Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş. 12,, Petkim Petrokimya Holding A.Ş. 23., İzmir Demir Çelik sanayii A.Ş. 62., Kocaer Haddecilik San. Ve Tic. A.Ş. 113., Kardemir Dış Ticaret Anonim Şirketi 140., Özkan Demir Çelik Sanayii A.Ş. 192., Ravago Petrokimya Satış ve Pazarlama A.Ş. 316. ve Sun Chemical Matbaa Mürekkepleri ve Gereçleri San. Tic. A.Ş. 696. sıradan listeye girdi.

Aliaa-Sanayi