İLK 500’DE ALİAĞA’DAN 8 FİRMA

İLK 500’DE ALİAĞA’DAN 8 FİRMA
07.06.2017
  •  A 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından geleneksel olarak her yıl yayınlanan “Türkiye’nin En Büyük 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2016 Yılı Raporu” açıklandı.

Geçtiğimiz hafta EBSO’nun açıkladığı “Ege’nin 100 büyük sanayi kuruluşu” listesinde 12 şirket ile temsil edilen Aliağa, İSO’nun açıkladığı “Türkiye’nin en büyük 500 şirketi” arasına da 8 şirketle girmeyi başardı. Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan en büyükler listesinde Aliağa’dan 8 firmanın yer aldığını söyledi.

Merkezi başka şehirlerde olmasına rağmen üretimleri Aliağa’da olan firmaların esas alındığı ALTO listesinde petro kimya ve demir çelik sektörü ön plana çıktı.

Üretimden satış baz alınarak hazırlanan çalışmada, Aliağa’da faaliyet gösteren Tüpraş’ın geçen yıl olduğu gibi bu yılda ilk sırada yer aldığı listede ayrıca; Petkim 17., İzmir Demir Çelik 54., Ravago Petrokimya 132., Kocaer Haddecilik 176., Özkan Demir Çelik 185., İzdemir Enerji 341., Sun Chemical ise 377. sırada yer alıyor.

Aliağa 3 sektörde zirveye oynuyor

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, “Odamız üyesi firmaların Türkiye’nin en büyükleri arasında yer bulması bizleri sevindirmiştir. Bu veriler, Aliağa’nın Türkiye ekonomisinin lider sanayi ve ticaret bölgeleri arasında olduğunu ortaya koymaktadır. Üretimleri, satışları ve istihdamlarıyla her zaman gurur duyduğumuz bu kuruluşlarımızı kutluyoruz. Umarım ilerleyen yıllarda daha çok firmamızı bu listede görürüz” dedi.

‘Aliağa Türkiye’nin üretim üssü olma noktasında ilerliyor’

 

Aliağa’nın sanayi ve ekonomik anlamda ülke ve bölge ekonomisine sağladığı katkı bakımından özel bir konumda olduğunu ifade eden Saka, “Aliağa’nın Türkiye ve bölge ekonomisine sanayi, üretim, istihdam ve ihracata olan katkısı her yıl katlanarak artıyor, artmaya da devam edecek.  Açıklanan listede ağırlıklı olarak bulunan petro kimya ve demir çelik sektörlerinin yanı sıra enerji sektöründen de firmamızın listede yer alması ilçemizin enerji üretimindeki potansiyelini ortaya koyması açısından bizi ayrıca sevindirdi. Aliağa, bu üç sektörde de Türkiye’nin üretim üssü olma noktasında ilerliyor” diye konuştu.