ALTO’DAN TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞI SEMİNERİ

ALTO’DAN TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞI SEMİNERİ
08.05.2017
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası ile Tehlikeli Yük Taşımacıları Eğitmenleri ve Danışmanları Derneği (TEYTED) işbirliğiyle, “Tehlikeli Maddelerin Denizyolu – Demiryolu – Karayolu ve/veya Kombine Taşımacılığındaki Yasal Zorunluluklar hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi.

Aliağa Ticaret Odası M. Ender Özer Seminer Salonu’nda gerçekleşen seminerde, Tehlikeli Yük Taşımacıları Eğitmenleri ve Danışmanları Derneği (TEYTED)üyesi eğitmen ve danışmanlardan Müge Mengüberti ve Cihan Yılmaz tarafında Bölgedeki liman ve liman ile ilgili işletmeleri, acenteleri, freight forwarder (nakliye şirketi), demiryolu yük istasyonları, gözetim firmaları patlayıcı madde, benzin, motorin, LPG vb. petrol ürünleri, boya, kimya, taşımacılık, lojistik, enerji, otomotiv, ambalaj, demir çelik, madencilik, tarım ürünleri, deri, ilaç, kozmetik, tekstil, katı atık bertaraf tesisler vb. sektörlerini yakından ilgilendiren bu konuda yasal mevzuatlar, 01.01.2018 itibariyle yürürlüğe girecek yeni zorunluluklar, Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB) ve Tehlikeli Madde Danışmanlığı (TMGD) zorunlulukları, mevzuat gereklilikleri- uygulamalar, bakanlık yol kenarı ve işletme denetimleri- cezalar gibi konularda ilgili sektörlerde çalışan yönetici, mühendis, iş güvenlik uzmanlarına bilgiler verilerek eğitim sonunda yetkililerce sektör temsilcilerinin sorularını cevapladılar.

Verilen seminerde özellikle 2015,2016 ve 2017 yılında uygulamaya giren yeni yönetmeliklerle artan yol kenarı ve işletme denetimlerine, artan cezalara dikkat çekilerek 01.01.2018 tarihinde Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) bulundurma zorunluluğu başlayacaklarını Perakende satış yapan akaryakıt, LPG, CNG ve LNG istasyon işletmeleri ile LPG, CNG tüp satışı yapan işletmeler, Liman tesisleri ile hava yolu kargo terminalleri [denizyolu, havayolu taşımacılığı ], Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre K1, K2, C1, C2, L1, L2, R1, R2 Yetki belgesi sahipleri, Kamu kurum ve kuruluşları, temsilcileri bu konuda bilgilendirilerek uyarıldı.