9. TİCARET VE SANAYİ ŞURASI’NDA BÖLGE SORUNLARI BAŞBAKAN’A AKTARILDI

9. TİCARET VE SANAYİ ŞURASI’NDA BÖLGE SORUNLARI BAŞBAKAN’A AKTARILDI
07.10.2016
  •  A 

IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde, Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile 365 oda ve borsanın yönetim kurulu başkanları ve meclis başkanlarının katılımıyla TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.​ Şuraya Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka ve Meclis Başkanı Ömer Ertürk katıldı.

Şurada, 81 ilden 365 oda/borsa başkanı özel sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini, Başbakan Yıldırım ve bakanlara iletti.

Başbakan Binali Yıldırım şurada yaptığı konuşmada, sanayi ve ticaret odası başkanlarının ifade ettiği sorunları şuraya katılan bakanlarla birlikte büyük bir titizlikle not ettiğine dikkati çekerek, "Bunların hepsine çözüm bulmak, ülkemizin ve milletimizin muasır medeniyetler yolculuğunda en önemli paydaşlarından biri olan siz sanayi ve ticaret erbabının önünü açmak, yolunu aydınlatmak, 65. Hükümet olarak bizim en önemli görevlerimizden biridir. Memleketin bütün paydaşlarını, her alandaki sivil toplum kuruluşlarını işin içine dahil etmek suretiyle vatandaşımızın, milletimizin beklediği en uygun, en ideal çözümü üretmeye çalıştık" ifadesini kullandı.

İzmir ilinin sorunlarını şuraya aktarmak için sözcü olarak seçilen Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Güral İzmir ve ilçelerinin sorunlarını aktarırken Aliağa’nın sorunlarını şöyle maddeledi: “İzmir Çevre Yolu’nun Menemen-Aliağa-Çandarlı Limanı ve Bergama'ya otoyol olarak devam etmeli, Aliağa-Çiğli arası yol genişletilmesi yapılmalı, Mevcut yollar iyileştirilmeli, Teşvik adaletsizliği kalkmalı, sektörel teşvik sistemi hayata geçirilmeli ve Teşvik sistemi ile sınır illerde yaratılan haksız rekabeti önlemek için; İzmir’e daha geniş çaplı teşvik verilmesi, bölgesel yerine sektörel teşvik sistemine geçilmeli.”