SAKA: ‘HÜKÜMETİN EKONOMİK ALANDA ALDIĞI SON KARARLAR BÜYÜMEYE POZİTİF YANSIR’

SAKA: ‘HÜKÜMETİN EKONOMİK ALANDA ALDIĞI SON KARARLAR BÜYÜMEYE POZİTİF YANSIR’
05.10.2016
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, tüketici kredileri ile kredi kartlarında taksit sayısının artırılmasıyla ilgili açıklanan kararları değerlendirdi. Saka, “Hükümetimizin aldığı bu tür önemli ekonomik kararlar, ticaretin canlanmasına ve ekonomideki büyümeye pozitif yönde katkı sağlar” dedi.

Hükümetin ekonomiyi canlandırmak amacıyla alacağı her türlü düzenlemeye destek verdiklerini ifade eden Saka,  “Kredi kartları, konut kredileri ve tüketici kredileriyle ilgili kararlardan dolayı hükümetimize teşekkür ederiz. Bu kararların piyasalarda kısa sürede etkisini göstereceği ve ekonominin canlanmasına katkıda bulunacağını ümit ediyoruz” diye konuştu.

Saka, kredi kartında taksit sayısının 9’dan 12’ye çıkarılmasının hem tüketiciyi rahatlatacağını hem de ticari hayata canlılık getireceğini söyledi.

Ticaret hayatta yaşanan sıkıntılar nedeniyle tüccarların zor günler geçirdiğini kaydeden Saka, kredi kartlarında taksit sayısının artırılması ve kredi kartı borçlarına 72 aya kadar yeniden yapılandırma imkânı getirilmesinin piyasalara olumlu yansıyacağını belirtti.  

Konut kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranına ilişkin sınırın yüzde 75’ten yüzde 80’e çıkarılmasının konut satışlarına olumlu yansıyacağını ifade eden Saka, “Konut kredilerinde bankaların yaptığı faiz indirimleri ve bunun yanı sıra peşinat ödemesindeki oranın düşürülmesi vatandaşların ev sahibi olması için önemli imkanları ortaya çıkarmaktadır. Bu kararlar ekonominin lokomotifi konumunda bulunan inşaat sektörünün de canlanmasında olumlu olacaktır” ifadelerini kullandı.