MESLEKİ YETERLİLİKTE İNŞAATTA ÇALIŞAN ÇIRAK VE KALFALARADA BELGE DÜZENLENEBİLECEK

MESLEKİ YETERLİLİKTE İNŞAATTA ÇALIŞAN ÇIRAK VE KALFALARADA BELGE DÜZENLENEBİLECEK
21.09.2016
  •  A 

İnşaat sektöründe iş kazalarını en aza indirmek ve kaliteli üretim amacıyla alınan önemler kapsamında, tehlikeli meslekler arasında yer alan “inşaat işçisi” mesleği belgesi ile özellikle usta olmayan ve belge talep eden kişilere, bu alanda belge verilebilecek.

ÇIRAK VE KALFALAR İÇİN ‘İNŞAAT İŞÇİSİ’ STATÜSÜ

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, İnşaat işçisi meslek standardının geliştirilerek ustalık vasfına erişemeyen işçiler için belgelendirme yolunun açıldığını belirterek, “Özellikle inşaatlarda usta statüsünde çalışmayan düz işçi pozisyonundaki kişilerin belgelendirilmesi için de birliğimiz iştiraki olan MEYBEM sınav yetkisi alarak Türkiye’de “İnşaat İşçisi” alanında tek sınav yetkisi olan belgelendirme kuruluşu oldu” dedi.

Eğitimin ve eğitilmiş kalifiye personelin önemini her zaman ön planda tutan odamız bu konuda firmalara her zaman yardımcı olmaya hazırdır diyen Saka şöyle devam etti: “Bu kapsamda Aliağa’da odamız bünyesinde ilk olarak ahşap kalıpçısı ve kaynak dalında, farklı seviyelerde teorik ve uygulama sınavı gerçekleştirildi. Bu sınavlar sayesinde nitelikli kişilerin olduğu iş ortamlarında kaliteli ve nitelikli üretim sağlanacak. Üyelerimiz çalışanlarının şehir dışına gitmelerine gerek kalmadan, işyerlerinde hem inşaat işçisi, hem de diğer mesleklerle ilgili mesleki yeterlilik sınavları yapılabilmekte. Üyelerimizin bu sınavlara katılım ve detaylı bilgi almaları için odamıza başvuru yapmaları yeterli.”