ALİAĞA’DA YATIRIMLAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

ALİAĞA’DA YATIRIMLAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
25.07.2016
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, yaşanan darbe girişiminin ekonomide kalıcı bir hasara yol açmadığını belirterek, alınan tedbirlerin yatırımcıyı rahatlattığını söyledi.

ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, darbe girişimi sonrası ekonomiye olan etkisi konusunda değerlendirme yaptı. Merkez Bankası, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Borsa İstanbul gibi ekonomi alanındaki önemli kurumların hızla aldığı tedbirlerin yatırımcıyı rahatlattığını söyledi. Yatırım endişesinin ne Türk yatırımcıları ne de yabancı yatırımcıları etkilemediğini ifade eden Saka, "Artık ülkemizde askeri darbeler ve demokratik olmayan yöntemler çare olmayacaktır. Buna en büyük yanıtı milyonlarca halk sokağa çıkarak vermiştir. En azından halkın tepkisi, yurt dışı piyasalarda bir güven göstergesi olabilmelidir. Artık geçmiş dönemlerde olduğu gibi her terör saldırısı ve olumsuz gelişmelerde borsa çökmemekte ve ani değişimler olmamaktadır. Merkez Bankası'nın darbe girişiminin ardından finans piyasalarına likidite sorununun yaşanmayacağına dair güvence vermesi de oldukça önemli bir hamledir" dedi.

ALİAĞA'DA YATIRIMA DEVAM

Türkiye ekonomisinde sanayi ve denizcilik deyince akla ilk gelen yerler arasına giren Aliağa'da, demir-çelik fabrikaları, Aliağa organize sanayi bölgesi, gemi geri dönüşüm tesisleri, uluslararası ticaret, petrokimya, enerji ve lojistik sektörlerinde yerli ve yabancı pek çok yatırımcı olduğunu belirten Saka, Aliağa'da toplam tutarı 6 milyar dolar olan Star Rafinerisi, 300 milyon dolarlık APM Terminalleri firmasının işleteceği Petkim konteyner limanı ile birlikte enerji alanında ve organize sanayi bölgesinde milyarlarca liralık yatırım planlanıyor. Aliağa'ya yapılacak yeni yatırımların 15 milyar lirayı geçmesi bekleniyor. Bu noktada ilçemizde faaliyet gösteren önemli firmaların, ekonomimize olan güvenlerinin tam olduğunu belirterek yatırımlarının bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de artarak devam edeceğini açıklamaları bizleri memnun etmiştir" diye konuştu.

Saka, "İş dünyası olarak, azimle ve hızlı bir şekilde ülkenin geleceğine inançla yatırıma devam etmeliyiz ve devam edeceğiz. Ülkemiz, çok çalışarak birlik ve beraberlik içinde her türlü sıkıntıların üstesinden gelecektir. İlçemizdeki yatırımcıların bu yöndeki pozitif yaklaşımını da görmekten oldukça mutluyuz" dedi.