EGENİN EN BÜYÜK SANAYİ KURULUŞLARI LİSTESİNDE ALİAĞA ZİRVEDE

EGENİN EN BÜYÜK SANAYİ KURULUŞLARI LİSTESİNDE ALİAĞA ZİRVEDE
06.06.2016
  •  A 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından açıklanan 2015 yılı Üretimden satış rakamlarına göre Ege Bölgesi'nin 100 sanayi kuruluşu arasında ilk onda Aliağa'da faaliyet gösteren 4, ilk yüzde ise 21 şirketin yer alması Aliağa'nın ülke ve bölge ekonomisindeki önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Aliağa'nın mevcut sanayi potansiyelinin Ege Bölgesi ve Türkiye için hayati önem taşıdığının altını çizen ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, bünyesinde barındırdığı stratejik sektörlerle Aliağa'nın dev bir sanayi, ticaret ve liman kenti konumunda olduğunu söyledi.

İlk onda 4 Aliağalı firmanın yer aldığı ve Aliağa’dan toplam 21 şirketin ilk 100’e girdiği listede, şirketlerin 2015 yılındaki üretimden satış rakamlarına göre üretimden satış miktarının açıklanmasını istemeyen Tüpraş birinci oldu. Petkim ise 4 milyar 234 bin 369 TL ile ikinciliğini korudu. Geçen senede listeye dördüncü sıradan giren İzmir Demir Çelik  A.Ş 1 milyar 720 bin 695 TL ile sırasını korumuş oldu. Listeye geçtiğimiz sene olduğu gibi dokuzuncu sıradan giren Kocaer Haddecilik’te 724 bin 722 bin TL ile sırasını korudu. 2014 yılında onuncu sırada olan Özkan Demir Çelik bu yıl 595 bin 668 TL ile on ikinci sıraya geriledi. Geçtiğimiz yıl listeye on yedinci sıradan giren Ravago Petrokimya A.Ş. 533 bin 408 TL ile bu yıl on beşinciliğe yükseldi. İzdemir ise 365 bin 978 TL ile yirmi dokuzuncu oldu. Kırk ikinci sırada 280 bin 064 TL ile Sun Chemical yer aldı. Çebitaş 239 bin 765 TL ile kırk dördüncü oldu. Geçen yıl listeye elli yedinci sıradan giren Ege Gübre bu yıl 196 bin 049 TL ile elli ikinci sırada kendine yer buldu. Viking Kağıt 133 bin 052 TL ile altmış dokuzuncu sırada yer aldı. Bu yıl listeye doksan sekizinci sıradan giren Atik Metal üretimden satış miktarının açıklanmasını istemedi. Kar-El Demir ise 85 bin 124 TL ile doksan dokuzuncu oldu.

İlk 100 büyük sanayi kuruluşu listesinde ihracatta ilk 3 sırayı Aliağalı firmalar rakiplerine kaptırmadı. İhracat birincisi Tüpraş olurken,  Petkim ikinci, İzmir Demir Çelik üçüncü sırada yer aldı.

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın "En büyük 100 kuruluş" listesine Aliağa'da faaliyet gösteren 21 kuruluşun girmesinin, Aliağa'nın bölge ve ülke ekonomisi açısından önemini bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Saka, "Aliağa, ev sahipliği yaptığı sanayi sektörleriyle Türkiye'nin stratejik öneme haiz en önemli yerleşim yeridir. Demir Çelik, Petro Kimya, Organize Sanayi Bölgesi, Gemi Söküm, Rafineri, LPG- LNG dolum ve depolama tesislerinin yanında son yıllarda Aliağa, enerji ve liman yatırımlarıyla birlikte Batı Anadolu'nun en önemli enerji ve liman kenti oldu. Aliağa’nın Türkiye ve bölge ekonomisine katkısı her yıl katlanarak artıyor. Yatırımlar ile birlikte sanayi, üretim, istihdam ve ticarette hızla büyüyor, büyümeye de devam edecektir. Burada bizi en mutlu eden konu ise açıklanan 100 firmadan 21’inin Aliağa firması olmasıdır. Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alan; üretimleri, satışları ve istihdamlarıyla her zaman gurur duyduğumuz bu kuruluşlarımızı kutluyorum. Umarım ilerleyen yıllarda daha çok firmamız bu listede yer alır" dedi.

Büyük şirketlerin yaptıkları yatırımların Aliağa’ya önemli katkılar yapacağını belirten Saka, “Aliağa’daki büyük gelişmeye karşın altyapı buna paralel bir gelişme sağlamadı. Gelecekte bu yatırımları karşılayabilecek alt ve üst yapının, sosyal yaşam alanlarının, yolların, hastanelerin geliştirilmesi gerek. Aliağa önümüzdeki yıllarda büyük göç alacak. Nüfus artışına bağlı şehrin yaşam planlamasının hayata geçirilmesi lazım. Tüm kurumların ve yetkililerin Aliağa'ya bir an önce odaklanması gerek” diye konuştu.