ALTO VE MTO’DAN BOSNA HERSEK’E DIŞ TİCARET GİRİŞİMİ

ALTO VE MTO’DAN BOSNA HERSEK’E DIŞ TİCARET GİRİŞİMİ
22.04.2016
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası ve Menemen Ticaret Odası, KOSGEB yurtdışı iş gezisi desteği kapsamında ihracatı artırmak ve çeşitli iş bağlantıları kurmak amacıyla Bosna Hersek’e ticari iş gezisi düzenledi.

Mostar şehrinde gerçekleşen 19.Mostar Uluslararası Ekonomi Fuarı’na katılan Aliağa Ticaret Odası ve Menemen Ticaret Odası, çeşitli sektörler temsilcilerinden oluşan kırk kişilik bir heyetle ikili iş görüşmeleri ve yatırım imkânlarını araştırma amacıyla Bosna Hersek iş geliştirme ziyaretini gerçekleştirdi.

Ziyaret süresince Bosna Hersek Federasyonu Ekonomi Odası, Kakanj Belediyesi, Kakanj İşadamları Derneği ile görüşen ve 19.Mostar Uluslararası Ekonomi Fuarı’na katılan ALTO heyeti Bosnalı işadamları ile karşılıklı görüşmeler yapılarak çeşitli bağlantıların temelleri atıldı.

Bosna Hersek Federasyonu Ekonomi Odası’ndaki programda konuşan Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Türkiye ile Bosna- Hersek arasında tarihe dayanan çok yönlü siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkiler olduğunu vurguladı, Türk ve Boşnak halklarının et ve tırnak gibi olduğunu söyledi.

Bosna’ya düzenlemiş olduğumuz iş gezisi ile burada ikili iş görüşmeler yapma, yatırım fırsatları ve iş imkanları ile finansman imkânları hakkında bilgi edindiklerini ifade eden Saka, “Aliağa Ticaret Odası olarak yurt içi ve yurt dışı iş gezileri düzenliyoruz. Düzenlediğimiz bu tür yurtiçi ve yurtdışı iş gezilerimiz bizler için birer fırsat. Bu tür iş gezileri üyelerimizin hem ufkunu açıyor, hem de vizyonlarını artırıyor. Gezi ile amacımız, Aliağa’ da faaliyet gösteren firmalarımızın ve bölgemizin tanıtımını yapmak, ticari vizyonumuzu geliştirmek, yaptığımız görüşmelerle ilçemizin ve bölgemizin üretim, pazarlama, ithalat ve ihracat kapasitelerinin geliştirilmesi yönünde fikirler edinebilmektir. Yaptığımız görüşmelerle bu amacımıza ulaştığımızı düşünüyoruz” dedi.

‘Bosna bizim ticari ilişkiler kurmada geç kaldığımız bir ülke’ diyen Saka, “Ticari ilişkileri geliştirerek fuar organizasyonlarına ve iş gezilerine daha yoğun ve etkin katılımla bu açığı kapatabileceğimizi düşünüyorum. Umarım bu organizasyonun etkileri ile orta ve uzun vade de kazanımlarımızı hayata geçirir ve ticari gelişimimize karşılıklı olarak katkı sağlayabiliriz. Bosna’da kurduğumuz olumlu ilişkileri Aliağa’da daha detaylı ve bölgemizi kapsayan bir görüşme maratonu ile sürdürmek istiyoruz. Bu vesileyle tüm Bosnalı işadamlarını ilçemize davet ediyorum” diye konuştu.