YENİLENEN KOSGEB DESTEKLERİNE ALİAĞA’DAN BÜYÜK İLGİ

YENİLENEN KOSGEB DESTEKLERİNE ALİAĞA’DAN BÜYÜK İLGİ
27.01.2016
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İzmir Kuzey Müdürlüğü işbirliğiyle, “KOSGEB Destekleri ve KOBİ Projelerini Destekleme Programları” hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi.

Aliağa Ticaret Odası M. Ender Özer Seminer Salonu’nda KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürü Dr. Özgür Armaneri’nin katılımıyla düzenlenen seminere Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleriyle çok sayıda KOBİ ve girişimci katılım gösterdi.

Seminerin açış konuşmasını gerçekleştiren Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Girişimci sayısını artırmak, işletmeleri geliştirmek ve büyütmek için KOSGEB’in verdiği desteklerden mutlaka faydalanılması gerektiğini belirterek, “İlçemiz ve ülkemiz ekonomik anlamda büyüyor ve gelişiyor. Fakat ekonomi böyle büyürken Aliağa’daki işletmelerimizin birçoğu büyüme ve gelişme noktasında yeterince çaba sarf etmiyorlar. Devlet KOSGEB kanalıyla bizlere böyle bir imkan sunmuşsa bu değerlendirilmeli ve her işletme kendini geliştirme ve büyüme yolunda çaba sarf etmelidir. KOSGEB, çaba göstermeden yalnızca başvuru yapan işletmelere çanta ile para dağıtan bir kurum değil. KOSGEB işletmelere rehberlik eden, kalıcı destekler sağlayarak dünya ile rekabet etmelerinin önünü açan bir kurum. Bu nedenle kobilerimizin ve girişimcilerimizin KOSGEB’in onlara çizdiği bu vizyonla hareket etmeleri gerekiyor. Biz desteklerle ilgili detaylı bilgi için Oda olarak her zaman bilgi vermeye hazırız” dedi.

KOSGEB’in desteklediği sektörler hakkında bilgi vererek sunuma başlayan KOSGEB İzmir Kuzey Müdürü Dr. Özgür Armaneri Kobilerin ekonomideki önemine değindi. KOSGEB fonunun AB’den değil Maliye Bakanlığı’ndan sağlandığını vurgulayan Armaneri KOSGEB hakkında edinilen yanlış bilgilerin ortadan kalkması gerektiğine dikkat çekti.

ARGE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, İş birliği - Güç birliği Destek Programı, KOBİ Proje Destek Programı, Genel Destek Programı, Girişimcilik Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı konu başlıkları altında katılımcılara bilgi vererek gerek sektörel gerekse şahıs bazlı hibe ve genel desteklerden bahseden Armaneri: “KOSGEB ayakta duran nitelikli iş kuran ve proje üreten işletmelere destek veren bir birimdir.7 ana destekten 2 tanesi proje bazlı olmayan destekler; broşür bastırma, fuar katılımı, nitelikli eleman desteği gibi desteklerde KOSGEB proje istemez. ARGE inovasyon paketinde bir girişimci hiçbir iş yeri olmadan yenilikçi bir proje ile KOSGEB’e başvurursa ve bu onaylanırsa girişimci 1.5 milyon TL ye kadar destek alabiliyor. Ürünün prototipinin üretilmesinde desteğin ilk yarısı, seri üretimde ise ikinci yarısı girişimciye veriliyor. ARGE inovasyon destek programında girişimcinin alacağı makine yerli malı ise destek %75’den %90’a çıkıyor ve yine işbirliği güç birliği destek programında çok ciddi destekler var. 5 firma birleşerek ortak ihtiyaçları üzerine yeni bir sektörde faaliyet başlatabilirler. 5 firmanın birleşerek yeni bir sektörde faaliyet göstermesinde ise KOSGEB bir milyon TL’ye kadar destek verebiliyor. Bizler de bu durumda olan işletmelerimize elimizden gelen desteği veririz” dedi.

Armaneri KOSGEB birimi olarak “Desteklerimizin koşulları aslında basit oluyor ancak insanlarımız eksik bilgiye sahip olduğu için KOSGEB’e başvurmaktan vazgeçiyor. Bu sıkıntıları önlemek için başvuru yapacak kişiler KOSGEB müdürlüğümüzü arayıp bilgi alabilirler ve KOSGEB’in desteklerinden faydalanabilirsiniz” diyerek sunumunu sonlandırdı.

Programın sonunda kurulan destek masalarında KOBİ Uzmanları ALTO üyelerine destekler hakkında birebir bilgi vererek üyelerin destek programlarıyla ilgili sorularını cevaplandırdı.