ALİAĞA’DA AÇILAN ŞİRKET SAYISI KAPANANLARI GEÇTİ

ALİAĞA’DA AÇILAN ŞİRKET SAYISI KAPANANLARI GEÇTİ
07.01.2016
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, 2015 yılında ALTO’ya 174 şirketin kayıt yaptırdığını, 133 firmanın da kaydını sildirdiğini belirtti.

Saka, “Yeni kayıt yaptıran firma sayısının kaydını sildirenlerden yüzde 23 daha fazla olması, yatırımların yoğunlaştığı ilçedeki, ekonomik hareketi göstermesi açısından son derece sevindirici” dedi. En çok şirketin İnşaat Grubunda kurulduğunu ifade eden Saka, “Diğer sektörlerle birlikte inşaatla ilgili kurulan firma sayısı 51’i buluyor. Yani Aliağa’da kurulan her 4 şirketten biri inşaat sektöründe” dedi.

Liderlik inşaatta

En fazla firmanın 36 firma ile İnşaat grubunda kurulduğunu belirten Saka, bu sektörü 21 firma ile Gıda Grubu’nun, 19’ar firma ile Mühendislik ve Makine Grubu’nun, 18 firma ile de Lojistik Grubu’nun izlediğini ifade ederken en az firmanın kayıt yaptırdığı grubun ise 3 firma ile Tekstil ve Konfeksiyon Grubu olduğunu sözlerine ekledi. Aliağa'da Socar'ın dev rafineri yatırımı ve Petlim Limanı yatırımının yanı sıra özel sektör yatırımlarının inşaat sektöründe büyük gelişmeler sağladığını kaydeden Saka, “Aliağa’da inşaat sektörünün ciddi bir gücü ve daha da geliştirebileceği potansiyeli var” diye konuştu.