İZKA, ALİAĞA'DA PROGRAMLARINI TANITTI

İZKA, ALİAĞA'DA PROGRAMLARINI TANITTI
21.12.2015
  •  A 

İzmir Kalkınma Ajansı’nın 9 Aralık 2015 tarihinde proje tekliflerine açılan ‘Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı’ ile ‘Mesleki Eğitim Mali Destek Programı’ İzmir’in Aliağa ilçesinde proje hedef kesimine tanıtıldı.

 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) M. Ender Özer Seminer Salonu’nda yapılan ilk ‘Bilgilendirme Toplantısına’ Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, sivil toplum örgütleri temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, şirket yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Toplantıda sunum yapan İZKA Uzmanı Meltem Taşkın, İZKA’nın destek programlarına ilişkin tanıtım ve bilgilendirme toplantılarının ilçelerde süreceğini ifade ederek, “İlk bilgilendirme toplantısını Aliağa’da gerçekleştiriyoruz. Aliağa’dan destek programlarının içeriğine uygun proje başvuruları bekliyoruz. Desteklerimizle ilgili her tülü bilgi www.izka.org.tr adresimizden alınabilir” dedi.

 

İZKA Uzmanı Meltem Altınay, 15 milyon TL bütçeye sahip ‘Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Programı’nda yenilenebilir enerji ve çevre teknolojilerine yönelik Ar-Ge çalışmalarının geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi, rüzgar hariç olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları ile lisanssız elektrik üretimine yönelik yatırımlar yapılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ısıtma, soğutma, kurutma ve ulaştırma amaçlı kullanımının hedeflendiğini kaydetti.

 

15 milyon TL bütçeli bir diğer destek programı olan ‘Mesleki Eğitim Mali Destek Programı’nın hedeflerini aktaran Altınay şöyle devam etti: “Mesleki eğitime yönelik olarak kullanılan atölye, laboratuar, sınıf gibi eğitim ortamlarının makine-teçhizat ve eğitim materyalleri açısından geliştirilmesi ve yenilikçi yöntemlerin mesleki eğitim sürecinde uygulanmasının, ayrıca doğrudan engellilere, şiddet mağduru kadınlara, hükümlülere ve haklarında denetimli serbestlik hükümleri uygulananlara yönelik, mesleki bilgi ve beceri edinme amaçlı hizmetlerin geliştirilmesi hedefleniyor.”

 

Başvuruların Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden 26 Şubat 2016 saat 17.00’ye kadar yapılması ve destekleyici belgeleri içeren başvuru dosyalarının 4 Mart 2016 saat 17.00’ye kadar elden İzmir Kalkınma Ajansı’na teslim edilmesi gerektiğini dile getiren Altınay, “Belirtilen tarih ve saatten sonra yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacağı için yararlanmak isteyenlerin bunu son güne bırakmamaları gerekiyor” dedi.

 

Altınay, Başvuru şekli ve başvurular ile ilgili detaylı bilgileri içeren başvuru rehberlerinin İZKA internet adresinden (www.izka.org.tr) temin edilebileceği belirtti.