İZMİR KALKINMA AJANSI’NDAN ALİAĞA’YA YATIRIM ZİYARETİ

İZMİR KALKINMA AJANSI’NDAN ALİAĞA’YA YATIRIM ZİYARETİ
21.12.2015
  •  A 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO), Aliağa’nın mevcut sıkıntılarını çözmek ve yeni yatırımları bölgeye çekmek için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. ALTO bu kapsamda yatırımcıları ilçeye çekmek için son olarak İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) yetkililerini Aliağa’ya davet ederek İZKA yetkililerine Aliağa’yı, Aliağa Sanayisini yerinde anlatma fırsatı buldu.

 

ALTO, İZKA Genel Sekreteri ve Yatırım Destek Ofisi yetkililerine Aliağa sanayisini yerinde göstermek için demir çelik, liman, Petro-kimya rafineri bölgelerine ziyaretler gerçekleştirdi. Ziyaretler Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) ile başlarken, Petrokimya ve rafineri bölgesi, Nemrut limanlar bölgesinde Batılimanı ile devam etti ve ardından demir çelik bölgesi ile son buldu.

 

Aliağa yatırım için cazip konumda

 

Aliağa’nın sahip olduğu potansiyel ve avantajlarla yabancı yatırımcılar için ilk seçeneklerde yer alması gerektiğinin altını çizen İZKA Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban, bu konuda ekip olarak bir çalışma yapacaklarını belirtti. ALOSBİ’den ve Nemrut limanlarının gelişiminden etkilendiklerini ifade eden Yılmazçoban:”Aliağa, ülkemizin dikkat çeken kentlerinin başında yer alıyor. Aliağa’ya yatırım yapmak isteyen ve bizimle irtibat halinde olan yabancı yatırımcılar bulunuyor. Bu anlamda Aliağa sanayisini yerinde görerek ve Aliağa sanayisinin gelişimi yerinde izleyerek daha detaylı bilgi edinme fırsatı bulduk” dedi.

 

Aliağa dev yatırımlarla hızla gelişiyor

 

Aliağa sanayisi hakkında İZKA yetkililerine bilgilendirmede bulunan ALTO Başkanı Adnan Saka Aliağa’nın dev yatırımlarla hızla geliştiğine dikkat çekerken, dev yatırımlarla birlikte plansızlıktan doğan altyapı eksikliklerinin ortaya çıktığını, planlamaların zamanında yapılması halinde ileride doğacak büyük sorunların önüne geçilebileceğini vurguladı. İZKA’nın Aliağa’ya gerçekleştirdiği bu ziyaretin bu anlamda önemli olduğunu ifade eden Başkan Saka: ”Aliağa sanayisi, ticareti ve limanlarıyla hızla gelişiyor ve sürekli yatırım alıyor. Dolayısıyla bazı altyapı eksiklikleri de ortaya çıkıyor. Bu altyapı eksikliklerinin yabancı yatırımcının Aliağa’ya gelmesine engel olmayacak şekilde planlanması gerekiyor. Biz Oda olarak kurumlar ile diyalogumuzu artırarak Aliağa’nın planlanması ve Aliağa’ya yabancı yatırımcıları daha yoğun çekebilmek için gerekli zemini oluşturmak istiyoruz. Bu kapsamda İZKA’nın Aliağa’yı ziyaret ederek sanayi ve sanayinin gelişimi hakkında yerinde bilgi almış olmasından memnuniyet duymaktayız, kendilerine teşekkür ederiz” diye konuştu.