Midilli-Aliağa-Bergama Arasında Köprü Kuruluyor

Midilli-Aliağa-Bergama Arasında Köprü Kuruluyor
27.06.2012
  •  A 

Midilli ile Ege kıyılarımız arasında ticari işbirliğini canlandırmak ve turizmi geliştirmek için bu yıl ikinci kez düzenlenen Türk – Yunan Ticaret ve Kültür Festivaline Kuzey Ege Odalarından Aliağa ve Bergama Ticaret Odaları birlikte katıldı.

İki yaka yetkililerini bir araya getiren bir toplantı düzenlendi

Renkli geçen festivalde farklı aktiviteler gerçekleşirken, kurumları bir araya getiren, iki yaka arasında ticareti ve turizmi geliştirmenin yollarının arandığı bir toplantı düzenlendi. Lesvos(Midilli) Ticaret Odası’nda gerçekleşen toplantıya, Midilli Valiliği, Belediyesi, Yunan Türk Ticaret Odası, İstanbul eski başkonsolosu Ankara eski Büyük Elçisi ve Midilli’de yerleşik bürokrat ve ticaret erbabları, Türkiye KOÇ grubu ile Yunanistan Foli Foli grubu ortak kuruluşu olan firma katılırken, Türkiye’den de İzmir Ticaret Odası, Aliağa Ticaret Odası ve Kuzey Ege Belediye ve Odaları katıldı.

Midilli Valisinden çarpıcı açıklamalar

Toplantıda Midilli Valisi Nasos Giakalis yaptığı dostluk konuşmaları ile dikkat çekerken, Türkiye’ye uygulanan vizenin kaldırılması gerektiğinden, iki dost halk arasında bağları kuvvetlendirmeye ve ticareti geliştirmeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’ye uygulanan vizenin kaldırılması gerekliliğinden, ticareti serbestleştirmeye kadar gereklilikleri dile getiren Giakalis küçük hesapları geride bırakmanın zamanının çoktan geldiğini belirtti.

Midilli her türlü sanayi odaklı isteğini Aliağa’dan karşılayabilir

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka da yaptığı konuşmada Aliağa’nın sanayi ve sosyal yapısından bahsederken şunları söyledi:”Ege kıyıları iki yaka için de farklı özellikler barındırıyor. Biz Aliağa olarak sanayi tarafında gelişimi sağlayan bir bölgeyiz. Türkiye demir çelik üretiminde %23 ile 3. sırada yer alıyoruz. Demir çelik ve inşaat söktöründe bu yüzden ön plana çıkmaktayız. Yıllık ortalama 40 milyon ton elleçlemenin yapıldığı limanlarımız her türlü ticari aktiviteler için uygun. Organize sanayi bölgemiz yatırımları bekliyor ki Organize Sanayi Bölgemize yatırım yapan ilk yatırımcılardan biri burada Eastchem’i kuran Yunan firmasıdır. Ülkenin tek gemi söküm tesisi buradadır. Anlatmak istediğim Lesvos(Midilli) gerek inşaat malzemeleri olsun gerek de sanayi odaklı beklentileri olsun her türlü isteğini Aliağa’dan en uygun maliyetle karşılayabilir. Bu konuda gerekli çalışmalara başlamamızı sağlayan Türk Yunan Ticaret ve Kültür Festivalinin düzenlenmesin önemli katkıları bulunan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’a ve Midilli’de bizleri çok iyi ağırlayan Midilli Ticaret Odası başta olmak üzere Midilli heyetine teşekkür ederim. İnanıyorum ki ilerleyen dönemde bu festivalin etkinliğinin daha da artacağına inanıyorum.”

Somut adımların atılma zamanı geldi

İzmir Ticaret Odası Ekrem Demirtaş Midilli ile bu noktaya gelene kadar çok yoğun çaba sarfettiklerini, artık iki yaka arasında bağların daha da kuvvetlenmesi için somut girişimlerin başlamasının zamanının geldiğini söyledi.

Haber Fotoğrafları:

Adnan Saka Toplantı – Konuşma

Adnan Saka Toplantı – Konuşma

Midilli Ticaret Odası’na Plaket verirken Adnan Saka

Midilli Ticaret Odası toplantı – Toplu Foto

Aliağa Ticaret Odası – Bergama Ticaret Odası standı toplu

Aliağa Ticaret Odası Standı - ALTO Yön. Kur. Üyesi Kürşat Tanrıkulu

Festival Açılışı