Vali Toprak'dan Aliağa OSB’ye Ziyaret

Cuma, 25 Nisan 2014 09:53

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ)'nde incelemelerde bulundu.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ)'nde incelemelerde bulundu. Toprak’a Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Başkanı ve ALOSBİ Müteşebbis Heyeti Başkan Vekili Adnan Saka, ALOSBİ Bölge Müdürü Bülent İlktuğ ve diğer ilgililer eşlik etti. 400 fabrikanın kurulma çalışmaları devam eden bölge, ağır sanayi üretimi yapabilecek bütün altyapıyı bünyesinde barındırıyor.

Vali Toprak’a projeleri ve altyapı çalışmaları hakkında bilgiler veren ALTO Başkanı Saka, “Arıza olduğunda, herhangi bir kazı faaliyeti yapmadan tünelin içinde probleme anında müdahale mümkün olabilmekte. Burada dünyanın en büyük, doğalgazla çalışan, 20 silindirli 28 tane motorla 320 megawat enerji üretebiliyoruz. ALOSBİ ve içerisinde yer alan tüm işletmelerin ortak olduğu bir elektrik üretim tesisiyle enerji konusunda dışa bağımlılığı bitiriyoruz." dedi. Bugüne kadar 130 bin adet fidan diktiklerini belirten Adnan Saka, "Burada parselasyon çalışmaları yapılan 10 milyon metrekare alanın 4 milyon metrekarelik kısmını sanayi alanı olarak değerlendirip kalan 6 milyon metrekareyi ise karşılıksız olarak ıslah edip sosyal alan olarak halkın kullanımına sunacağız. Alana 130 bin adet ağaç dikerek, bölgenin ağaçlandırılması konusunda önemli çalışmalar yaptık. Ege Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz projeyle bölgeye petrokimya demir çelik üzerine bir fakülte kurulması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Aliağa OSB’de şu anda bünyesinde 162 tane işletme için yer tahsisi yapıldı. Bunlardan 48 tanesi aktif olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar. Faaliyet gösteren işletmelerimizin yüzde 10’luk bir bölümü yabancı ortaklı. Bunlardan yedi tanesi Türk ve yabancı ortak sermayeli, bir tanesi tamamen yabancı. Burasının yatırımcılar tarafından tercih edilmesinin önünün açılması için sektör bazında teşvik verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. OSB içinde yapılan yatırıma ayrı bir teşvik verilmesinin, bu sorunu çözeceğine inanıyoruz. İzmir’in teşvikte birinci sınıf il olmasından dolayı sanayicilerimizin diğer illere yönelmesini büyük bir üzüntüyle karşılıyoruz” şeklinde konuştu

Vali Mustafa Toprak ise, “Buranın bin 500 olan işçi nüfusunun, gelecekte 50 binlerde olmasını planlayıp o şekilde projeler geliştirmek gerekiyor. Buraya yeni sosyal tesisler, yeni evler, yeni yollar yapılmalı. Burasını teşviklerle daha yaşanabilir hale getirmek gerekiyor” dedi.

Facebook