İHRACAT VE SANAYİ LOJİSTİĞİ

Pazartesi, 29 Nisan 2013 10:24 Yazan&Gönderen  Adnan Saka

İhracat ve Sanayi Lojistiğinde Aliağa’nın Türkiye ekonomisi açısından stratejik önemi,

İstatistiklerden de görüleceği üzere Aliağa birçok dinamiği içinde barındıran bir ilçe. 1960’lı yıllardan sonra meydana gelen gelişmeler, yatırımlar, Petkim ve Tüpraş yatırımları ile Aliağa daha da önemli bir konuma sahip oldu. Liman yatırımlar arttı, ülkenin ihracata açılan bir gümrük kapısı olmaya başladı. İstatistikler ve veriler yukarıdaki tablolarda da görüleceği üzere tüm hıza artmaya devam etmektedir. Dolayısıyla lojistik altyapı eksikliklerinin devlet desteği ile giderilmesi ve bölgedeki liman yatırımlarının tamamlanmasıyla ilçe olarak ülkenin en önde gelen ihracat kapılarından biri olacağımızı düşünüyorum.

2013’te yeni yatırımlar gerçekleştirilecek.

Aliağa sadece 2013 yılına odaklı değil. 2012’de birçok yatırım geldi ilçeye, 2013’te de geliyor gelmeye devam da edecek. Ağır sanayi ve enerji bölgesi olan Aliağa coğrafi konumu gereği de denizin kıyısında olmasının ve liman bölgesi olmasının avantajlarını kullanıyor.

Bakıldığı zaman Petkim’in yeni liman yatırımları bulunuyor. SOCAR’ın rafineri yatırımı bulunuyor. Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde(ALOSBİ) bekleyen ve proje aşamasında 40’a yakın yatırım bulunuyor. Kimya ve demir çelik sektörü devamlı kendi bünyesinde yatırımlar yapıyor. Devletin de demiryolu ve karayolu konularında yatırım projeleri bulunuyor.

Yatırımların bir kısmının tamamlanmasıyla bile Aliağa’nın önemi çok daha artacaktır. Aliağa ilçesi bünyesinde farklı birçok sektörü barındırmasıyla uluslararası alanda da dikkatleri üzerine çekmeye başarmaktadır. Öyle ki demir çelik üretimi, enerji, petrol ürünleri ve kimya üretimi başta limanları, maden ve akaryakıt sektörü, LNG ve LPG yatırımlarını da bünyesinde barındıran Aliağa renkli bir sanayi yapısına sahiptir.

Reel ekonominin içinde olan bir sanayici olarak beklentilerim,

Aliağa devlet yatırımlarından uzak kaldığı dönemler de bile gelişmeye devam etti. Aliağa’nın mevcut sanayi yapısı ve liman bölgesi olması Aliağa’nın doğal gelişim süreci yaşamasına neden oluyor. Dolayısıyla yukarıda saydığımız yatırımlar Aliağa’yı kısa vadede çok çok ileri taşıyacaktır. Bu sürecin ilk tohumlarını Aliağa 2013 yılında tamamlanacak ya da gelişme gösterecek devlet yatırımları paralelinde alacağı sanayi yatırımları hissedecek ve hissedecektir. Belirtmek istediğim ve önemle üzerinde durulması gerektiğine inandığım bir konu da bulunuyor. Aliağa bu gelişmelerin paralelinde bir lojistik merkez olma yolunda ilerliyor. Yatırımların tümü buna işaret ediyor. Devletin Aliağa’yı da içine alan projeler üretmesinde oldukça memnunuz ancak Aliağa’nın devlet eliyle lojistik olarak planlanmasının ve sanayi altyapı eksikliklerine çözüm üretilmesinin de ülkemiz için daha verimli sonuçların elde edilmesini sağlayacağına inanıyorum.

Adnan Saka

Yönetim Kurulu Başkanı

Adnan Saka

Adnan Saka

E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir