Aliağa Vizyonunu Belirliyor

Pazartesi, 07 Mayıs 2012 12:27 Yazan&Gönderen  Adnan Saka

TEPAV’ın yapmış olduğu anayasa çalışmalarından esinlenerek Aliağa için bir çalışma planladık. Bu çalışma ile reel çıktılara ulaşabileceğimiz veriler elde etmeyi amaçlıyoruz.

TEPAV’ın uygulaması hakkında,

Hepinizin bildiği gibi TEPAV anayasa platformu çalışmaları ile halka ulaşarak büyük toplantılar organize ediyor. Bu toplantılarda tamamı halktan oluşan, eğitim ve meslek durumlarına göre dağılımları yapılmış 10’ar kişilik gruplar bulunuyor. Bu grupların tartışma yöneticileri bulunuyor ve veriler bilgisayara kaydediliyor. Bu tartışma yöneticileri hiçbir şekilde toplantının gidişatına yön vermiyor, toplantıyı etkilemiyor. Farklı firiklerin böylesine demokratik bir yöntem ile değerlendirilmesinin artıları muhakkak ilerleyen dönemde ortaya çıkacaktır.

TEPAV ile diyalog içerisindeyiz,

Biz de Oda olarak, halkın nabzını yoklayıp ekonomik ve sosyal bütünlük içinde Aliağa’nın vizyonunu belirlemek için benzer bir çalışma öngördük. Bu çalışmayı üyelerimiz ve Aliağa’da yaşayan herkesime ulaşarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Eğitim ve meslek durumlarına göre, sosyal çevrelerine göre gruplandırmalar yapmaya çalışacağız. 10’ar kişilik gruplar oluşturarak bağımsız tartışma yöneticileri eşliğinde tartışma platformu kurmak istiyoruz. Burada TEPAV’ın da desteği alınarak, soru analizleri, uygulama yöntemleri vb. faaliyetlerin altyapısını oluşturma yoluna gitme düşüncesindeyiz. Bu çalışmada ilk hedefimiz 100 kişiye ulaşarak ilk çalışmamızı gerçekleştirmek yönündedir.

İlginç öneriler, önemli tespitler ve çok değerli fikirler ortaya çıkacaktır,

Biz inanıyoruz ki çok ilginç öneriler, çok önemli tespitler ve çok değerli fikirler ortaya çıkacaktır. Yöntem olarak; tartışma yöneticileri tarafından bilgisayara kaydedilen veriler ilgililer tarafından analiz edilecek. Bu analiz sonucu ortaya çıkacak öneri, tespit ya da fikirler elimizde çok önemli bir done olarak Aliağa’ya değer katacak. Nasıl olacak bu? Şu şekilde cevaplayabilirim. Uzun yıllar Oda Başkanlığım sırasında yaşadığımız en büyük sıkıntıların başında bürokrat, siyasetçi veya ticaret erbablarından Aliağa’nın ihtiyaçları ve gelişimi için, okul, yol, hastane, sanayi planlaması, çevre planlaması gibi bir çok farklı konuda taleplerimiz oldu. Talepte bulunurken bilimsel ve reel veriler ile yola çıkmadık, çıkamadık. Şimdi bu çalışma ile bir başlangıç yapacağız. Bu çalışmaya ek olarak hali hazırda Aliağa’ya ilişkin bir veri tabanı oluşturmak için yoğun çalışmalar içersindeyiz. Resmi ve özel kurumlardan bilgi taleplerinde bulunuyoruz.

Aliağa’nın vizonunu ve eksiklilerini net olarak belirleyebileceğiz,

Bu çalışmalar ile gerekli bilgilere ulaştığımız zaman Aliağa’nın vizyonu ve Aliağa’nın eksikliklerini net olarak belirleyebileceğiz. Elimizde bilgiler, veriler olduğu içinde gerek taleplerimizi gerek de beklenti ve isteklerimizi ilgili kurumlara belgeler ile anlatabileceğiz. Belgeler ile gittiğimiz ve çaldığımız her kapıdan bir sonuç alacağımıza yürekten inanıyorum.

Halkın, resmi ve özel kurumların desteğini bekliyoruz,

Ekonomik anlamda gelişen ve büyüyen Aliağa’nın sosyal alanlarda da aynı gelişimleri gösterebilmesi için bu çalışmalar büyük önem taşıyor. Biz Oda olarak gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Sonuçlarını da çalışmaların ardından almaya başlayacağız. Sonuçlarının olumlu olacağına inandığımız bu çalışmalara halkımız, resmi ve özel kurumların desteğini bekliyoruz.

Bu gelişmeleri biz Aliağa olarak bütün kurumlar ile ele ele vererek Aliağa için yapmak mecburiyetindeyiz. Bunu yapabilmek için Aliağa’da yaşayan  ve kendini Aliağalı hisseden her kesimden insanın desteğine, fikirlerine ihtiyacımız var. Aliağa’ya, Aliağa’da yaşayanlar ve Aliağa’yı düşünenler ancak faydalı olabilirler.

Adnan Saka

Adnan Saka

E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir