SGK Müdürleri ALTO’da Toplandı

Pazartesi, 14 Nisan 2014 12:52

İzmir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir ‘in ilçelerinde bulunan Merkez Müdürleri ile rutin olarak her ay düzenledikleri toplantılarının 4.’sü Aliağa Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleşti.

Aliağa Ticaret Odası’nın ev sahipliğini yaptığı toplantı öncesinde Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka’yı makamında ziyaret eden İzmir SGK İl Müdürü Engin Bilgili, SGK ve ülke genelindeki çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

İzmir SGK İl Müdürü Engin Bilgili, SGK 5502 sayılı yasa ile bir kabuk değişimine tabi tutuldu. Daha önce 3 kurum olan Sosyal Güvenlik Kurumu tek çatı altında birleştirildi. Bu anlamla da şu an İzmir ilimizde 26 merkez Müdürlüğü açıldı. Hizmeti vatandaşın ayağına götürdük. Aliağa’da da ilk müdürlüğümüzü 5 yıl önce açtık. Hem ilçeleri tanımak, hem de ilçelerdeki sorunları anlamak, dinlemek amacıyla her ay Merkez Müdürlerimizle bir ilçede toplantı yapıyoruz. O ilçenin mülki amirleriyle konuları görüşüyoruz ve bu toplantıları gerçekleştiriyoruz.  Bu ayda Aliağa’da sizlerin misafiri olduk” dedi.

“Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele”

Türkiye’nin 7’den 70’e kadar tamamına hizmet veren bir yapıya sahip olduklarını ifade eden SGK İzmir İl Müdürü Bilgili  “Vatandaşın doğumundan ölümüne kadar sürekli hizmet veriyoruz.  Gerçekten bu hizmetler çok önemli ve ciddi hizmetlerdir. Biz sadece merkez müdürlüklerini açmakla kalmadık.  Biz ayrıca Dünya’da ve İzmir’de de ilk olan Mobil SGM uygulamasını İzmir’de başlattık. Başkanlığımız sağ olsunlar pilot olarak İzmir’imizi ve Bayburt ilimizi seçtiler.  Türkiye’de merkez müdürlüğümüz olmayan 30 ilçemiz var. Biz bu mobil SGM araçlarıyla oraya hizmet götürmeyi amaçlıyoruz. Son teknolojiye sahip olan bu denetim araçlarında yedi denetmenimiz görev yapıyor. Bu araçlarda bilgisayar donanımı ve İnternet altyapısı bulunmaktadır. Kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda kurum denetim ve kontrollerinin daha etkin hızlı ve yerinde gerçekleştirilmesi için, bu denetim aracı hizmete sunulmuştur. Burada amaç ülke genelinde,%37‘ler de olan kayıt dışı istihdam oranını %15’lere çekebilmektir. Bu mobil denetim araçları kurumumuzun kayıt dışı istihdamla mücadelede yeni bir denetim şeklinin göstergesi olacaktır. Bu yüzden Pazar yerlerine, hastane önlerine, Vatandaşın yoğun olarak bulunduğu alışveriş merkezlerine, Sanayi siteleri önlerine ve iş merkezlerinin olduğu yerlere ve talep gelmesi halinde istenilen yere gidiyoruz. Sadece dosya yok, dosyaya bağlı olan işleri yürütemiyoruz. Yine de vatandaştan talebi alıyoruz ve oraya en yakın merkeze götürüp oradan işlemlerin tamamlanmasını sağlıyoruz. Böylede bir kolaylığımız var.”

“SGK 76 Milyonun Kurumudur”

SGK kurumu teknolojiyi en iyi kullanmaya çalışan ve takip eden bir kurum olduğunu ifade eden Bilgili, Bizlerin üzerine düşen görevde bunu en iyi bir şekilde vatandaşa sunmaktır. Bizim derdimiz, davamız, her şeyimiz vatandaşımızdır. Yeter ki bu hizmetleri en güzel şekilde vatandaşımız alsın, istifade etsin. Sosyal güvenlik bilincini tam olarak kavrasın. Bilinçli insan doğru yapar. Dolayısıyla da güzellikler arkasından gelir. Hem kayıt dışılığın önüne geçilmesi hem de Sosyal Güvenlik Kurumunu daha iyi seviyelere taşımak adına önemli bir şey.  SGK 76 milyonun kurumudur. Herkesin istifadesine sunulan bir kurum bu anlamda da bu tür hizmetler ilerleyen zamanlar içerisinde de yerleştikçe daha da güzel hale gelecektir.”

“Türkiye Nüfusunun Yüzde 98’ine Hizmet Veriyoruz”

İzmir’de çalışan sigortalı sayısının ne kadar olduğu doğrultusundaki soruya ise Bilgili, “İzmir’de çalışan sigortalı olarak bunun içinde 4/B’li de dahil olmak üzere 1 milyon 112 bin civarında.  820 binde emeklimiz var. 1 milyon 800 bin civarında da hak sahibi (eş, çocuk, anne, baba gibi) konumunda kişiler bulunuyor. Genel Sağlık Sigortasından 430 bin civarında insanımız yararlandı. İzmir’de 4 milyon civarında insan yaşıyor ve nüfusun tamamına hizmet verecek durumdayız. Biz kurum olarak Türkiye nüfusunun yüzde 98’ine hizmet veriyoruz” dedi.

Emekli sandığı hakkında da bilgi veren Bilgili, “Emekli sandığı SGK’ya bağlandı ama ancak şu an biz illere yönelik emekli sandığına ait işlemleri henüz Ankara ayağında yürütüyoruz. Sadece burada emekli sandığı mensubu,  emekli olanlar ya da çalışanlar için biz bilgi veriyoruz. Ama maaş bağlama işlemleri olsun,  belge isteme noktasında Ankara’nın yapması gereken bazı işler var. Bunu içinde sınırlı sayıda emekli sandığı mensuplarına hizmet veriyoruz. Biz şunu da iddia ediyoruz, şu an Türkiye ‘deki sosyal güvenlik yapılanması içerisinde her işi merkezden yürüten tek il olduğumuzu da söyleyebiliyoruz” diye konuştu.

“Aliağa Olarak Çok Şanslı Bir İlçeyiz

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka’da, Sanayi Kenti olan Aliağa’da vatandaşımızın memnuniyeti hakikaten çok önemli. SGK’nın Aliağa’da Sosyal Güvenlik Merkezi açması ilçemizdeki vatandaşımızı çok memnun etti. Her gün İzmir’e gidip gelerek emeklilik işlemleri veya başka işlemler gerçekleştirmek çok zor oluyordu. SGK’daki yeni gelişmeler vatandaşlarımız için çok yararlı oldu. Eskiden SGK ile bir işimiz olduğunda İzmir’e gider ve orada iki saat kuyrukta beklerdik. Ama artık vatandaşlarımız işleri olduğunda Aliağa’da SGK’ya giderek iki dakikada bilgisayarla bütün işlerini yapabiliyorlar” dedi.

 

Facebook